Tıp Fakültesi Eğitimi Kaç Yıldır?

Tıp Fakültesi, hakkında bilinenlerden daha ziyade bilinmeyenlerle dolu bir fakültedir. Daha Tıp eğitiminin kaç yıl olduğu konusunda bile düzgün bir cevap bulmak çok zor. Bunun başlıca nedeni, Tıp Fakültesi öğrencilerinin veya Doktorların etkin bir şekilde interneti kullanmamaları ve kendileri hakkında pek fazla bilgi vermiyor olmaları.

Blogumu kurduğum günden beridir internette yer alan yalan, yanlış ve eksik bilgileri düzeltmeye çalışıyorum. Bu konuda şimdiye kadar 150'den fazla yazı yazdım ve eğer düşündüklerimi gerçeğe dönüştürebilecek olursam, yazacak daha yüzlerce yazım var. Şimdi gelin sizlere Tıp eğitiminin kaç yıl olduğunu tüm detaylarıyla beraber anlatayım. 

Tıp Fakültesi eğitimi kaç yıldır, Tıp Fakültesi eğitimi kaç senedir, Tıp kaç sene, Tıp kaç yıl, Tıp kaç bin, Tıp Kaç net, Tıp Eğitimi nasıl, Tıp Fakültesinde ne zaman staj yapılır

blog Doktor Bun için yazı yazmak amacıyla sık sık araştırma yapıyorum ve bu araştırmalar esnasında sürekli Tıp Fakültesi hakkında eksik ve yanlış bilgilerle karşılaşıyorum. Hatta bu bilgilerin çoğu arama motorlarında ilk sıralarda çıkıyor. 

Bugün Tıp Fakültesi eğitimi hakkında araştırma yaparken, daha okulun süresinin birçok insan tarafından yanlış bilindiğini gördüm. Bu sorunun yanıtını bildiğini zanneden insanların ise birçok şeyi yanlış aktardığını fark ettim. Tabii bu durum böyle bir yazı yazmama neden oldu.

Tıp, Türkiye'deki en uzun eğitim süresine sahip olan bölümdür. Özellikle uzun eğitim süresi ve zorluğu nedeniyle bilinir. Peki gerçekte Tıp Fakültesi eğitimi kaç yıldır?

Bu sorunun temel yanıtı: "6 yıldır". Hazırlık sınıfı nedeniyle bir yıl zorunlu dil eğitimi verilen bazı Tıp Fakültelerinde bu süre 7 yıla kadar çıkıyor. 

Hazırlık sınıfı olan Tıp Fakülteleri ve hazırlık sınıfının içeriği hakkında bilgi verdiğim şu iki yazıya bakabilirsiniz;


Bu 6 yıllık eğitim dönemi ise genel olarak şu şekilde geçer.

Birinci, ikinci ve üçüncü sınıfta Tıp Fakültesinin teorik eğitimi verilir. Özellikle 1.sınıf ve 2.sınıfta Tıp eğitiminin temelini oluşturacak derslerin eğitimi verilir. Üçüncü sınıfta ise, ileride göreceğiniz hastalıkların teorik eğitimini içeren teorik dersler verilir büyük çoğunlukla. Bir bakıma 3.sınıf klinik eğitimin teorik olarak anlatıldığı yıldır.

Bu yıllar hakkında detaylı bilgi için şu yazılara bakabilirsiniz.

Dördüncü ve beşinci sınıflarda, Tıp Fakültesindeki tüm bölümlerin stajları yapılır. Buradaki iki yıl süresince, Stajyer Doktor olan öğrenciler belirlenen süreler içerisinde stajlar yapar, pratik olarak deneyim kazanır ve teorik eğitimlerini aldıkları derslerin kanlı-canlı olarak görmeye çalışır.

Bu yıllar hakkında detaylı bilgi için bu yazılara bakabilirsiniz;

Tıp Fakültesindeki stajlar hakkında şu yazılara bakabilirsiniz.

 #  Tıp Fakültesinde Ne Zaman Staj Yapılır?
 #  Tıp Fakültesinde Hangi Stajlar Yapılıyor?
 #  Stajyer Doktor Kimlere Denir?
 #  Stajyer Doktorlar Maaş Alıyor Mu?

Altıncı sınıf, diğer tüm sınıflardan farklıdır. Bu yılda artık İntern Doktor olan öğrenciler belli başlı bölümlerde birer Doktor gibi çalışır ve en üst seviyede mesleki deneyim elde etmeleri amaçlanır. Bahsettiğimiz 6.sınıfta, diğer yıllardan farklı olarak sınavlar olmaz, artık bir öğrenci gibi değil bir Doktor gibi çalışılır.

Bu yıl hakkında detaylı bilgi için bu yazılara bakabilirsiniz;

 #  Nedir Bu İntern Doktor?

Genel hatlarıyla Tıp Fakültesi eğitimi bu şekildedir. Kısaca toparlayacak olursak; 1.sınıf, 2.sınıf ve 3.sınıfta teorik eğitim verilir. Sonrasında 4.sınıf ve 5.sınıfta stajlar yapılır. Son olarak 6.sınıfta artık bir Doktor gibi hastanede çalışılmaya başlanır ve nöbetler tutulur. Tek fark resmiyette halen öğrenci olma noktasındadır.
6 yıllık eğitimini tamamlayan bir öğrenci artık bir Pratisyen Hekimdir. Uzmanlık tamamıyla Tıp Fakültesinden sonra gerçekleşen bir olaydır.

Tıp Fakültesi hakkında blogumda onlarca bilgilendirici yazı bulabilirsiniz. Ayrıca Doktor olmak ve Doktorluk mesleği hakkında da birçok bilgi yer almaktadır bu blogda. Neredeyse her gün bir yazının yayınlandığı "Türkiye'nin en büyük Tıp Fakültesi ve Doktorluk blogu"na ara ara uğramayı unutmayınız. Tekrardan görüşmek üzere.

Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 14.01.2018 - Pazar

2 yorum

Hocam elinize sağlık. Link verdiğiniz yazıları da okudum çok güzel oldu.

Tıp Fakültesinde Sınıflar adlı yazı serisini, sırf bu yazıya kaynaklık edebilsin diye yazmıştım. Faydalı olduğunu görmek sevindirici.

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon