Tıp Fakültesi Öğrencileri Maaş Alıyor Mu?

Blogumun bağlı olduğu analiz programlarına sık sık girip blogumu ziyaret eden kullanıcıların hangi sorular neticesinde buraya geldiklerine bakarım. Son kontrolümü yaparken Tıp Fakültesi öğrencilerinin maaş konusunun birçok kez sorgulandığını ve bloguma ziyaretçi kaynağı olduğu gördüm. Konuya açıklama getirmek amacıyla bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Tıp Fakültesi ve maaş konusunun detaylarına bakalım şimdi.

Tıp Fakültesi öğrencileri maaş alıyor mu, Doktor maaşları, Tıp Fakültesi öğrencisi maaşları, İntern Doktor maaşları, İntern Doktorlar ne kadar para alıyor, Tıp Fakültesi stajyer maaşları,

Daha önce yazdığım "Tıp Fakültesi Çok Masraflı Mıdır?" adlı yazımda da görebileceğiniz üzere, okuduğumuz bölümün aslında oldukça masraflı bir bölüm olduğunu görebilirsiniz. Peki masraflı olarak niteleyebileceğimiz Tıp Fakültesinde, öğrencilere maaş veriliyor mu?

Bu sorunun cevabı net bir şekilde "HAYIR" !

Yazımıza konu olan öğrencilik dönemindeki maaş olayı, akrabalarım ve çevremdeki diğer birçok insan tarafından bana da soruldu. Konunun kaynağı neresi bilmiyorum. Ama genel olarak toplumumuzda yerleşmiş kulaktan dolma bir bilgi var. Ne yazık ki aslı yok bu bilginin. Olasaydı fena olmazdı ama.

Aslında bu kulaktan dolma bilgiye sebep olan durum şu: "Tıp Fakültesi 6.sınıf öğrencilerine (İntern Doktorlar) asgari ücretin 3' de 1'i tutarında bir ödeme yapılır."

Bilmeyenler için tekrar söyleyeyim. Tıp Fakültesi 6.sınıf öğrencilerine İntern Doktor denir. Bu konuda yazdığım "Nedir Bu İntern Doktor?" adlı yazıyı buradan okuyarak İnternler hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz. 

İntern Doktorlar artık bir öğrenci değildirler, daha doğrusu öğrenci olarak kabul edilmezler. İntern Doktorlarımız, Tıp Fakültesinin son yılını 12 ay boyunca hastanede çalışarak ve nöbet tutarak geçirirler. Hastanede çalışan herhangi bir Doktor kadar çalışırlar, hatta bazı bölümlerde o bölümlerin asistanlarından bile fazla nöbet tutarlar.

İnternlerin, Doktorlar gibi çalıştıklarını düşünmeyin hemen. Onların bir görev tanımı olmadığı için her işi yapmaları beklenir. Yeri geldiğinde Doktor, hemşire, sekreter, posta, hasta bakıcı, temizlik görevlisi olurlar. Herkesin her şeyi yapmayı beklediği son sınıf öğrencileridir onlar. 

İşte bu maaş mevzusuna konu olan Tıp Fakültesi öğrencileri bunlardır. Bunlardan biri de şu anda sizlere bu yazıyı yazarken İnterliğinin 7.ayında olan benim. (Artık bir Doktorum)

Okuduğum fakültede İntern Doktora verilen para miktarı ise şu: 443,38 TL. Asgari ücretin 3'de biri. İşte verilen bu 443,38 TL birçok kişi tarafından maaş olarak algılanıyor. Verilen ücret yılar içinde değişiklik gösterebilmektedir. Daha detaylı bilgi için şu yazıma bakabilirsiniz; İntern Doktorlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

İnternlik konusunda bu yazıda dert yanmayacağım tabii ki. Ancak bazı şeyleri anlamanız için sizlere nasıl çalıştığımızı anlatmalıyım.

Ortalama olarak bir ay içinde 22 hafta içi günü 08:00 - 17:00 arasında çalışıyorum. Yine ortalama olarak bir ayda 8 nöbet tutuyorum. Nöbetli bir dönemimde 36 saat boyunca hastanede kalıyorum. Ve bunun sonucunda "siz susun, para alıyorsunuz siz" diye verilen 443,38 TL herkesçe konuşuluyor. 

Bir İntern Doktor hastanede çalışan en alt tabakadır. Bu tabakanın daha altı kanalizasyon hattı falan işte. Bir yıl boyunca örselene örselene çalıştığınız bu dönemde böyle bir ücret veriliyor anlayacağınız. 

İyice ağlama duvarına döndürdüm burayı. Ama birilerinin bunları yazması gerekiyor sonuçta. "En büyük Tıp ve Doktorluk blogu" olarak ben yazmış oldum. Şimdi genel hatlarıyla konuyu toparlayayım.

Tıp Fakültesi öğrencileri maaş almaz. Sadece Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri olan İntern Doktorlara asgari ücretin 3'de 1'i tutarında bir ödeme yapılır. Buna maaş denmeyeceği aşikar, olsa olsa cep harçlığı denir.
Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 07.01.2018 - Pazar

3 yorum

6.sınıf öğrencilerine asgari ücretin tamamı 4 ve 5.sınıflara ise asgari ücretin 3te1i kadar ödeme yapılacak şeklinde torba yasa maddesi var diyorlar bi bilginiz var mı bu konuda

Tıp Fakültesine başladığım günden beridir bu tarz söylemler duyuyorum ancak olabilirliğine pek inanmıyorum. Belki yıllar sonra İntern Hekimlere asgari ücret verilebilir diye düşünüyorum ancak bu sadece bir düşünce sonuçta. Şimdilik sadece İntern Hekimlere asgari ücretin 3'de biri tutarında ödeme yapılıyor.

1 yıldır şu tıp fakültesi denen seyden emin olamadım. Yanlış bir karar mı verdim diye sorguluyorum.

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon