Cerrahi Tıp Branşları Nelerdir?

Tıp bölümünde birçok bilim dalı ve bu bilim dallarının birçok yandalı bulunuyor. Hatta bunları detaylı bir şekilde araştırdığımda 40'dan fazla ana branşın olduğunu, bu ana branşlara bağlı 40'dan fazla da yandalın bulunduğunu gördüm.

Cerrahi Tıp branşları nelerdir, Cerrahi Tıp bölümleri, cerrahi tıp dalları, cerrah olmak, nasıl cerrah olunur, cerrahlar, operatör, tıp branşları nelerdir, tıp bölümleri nelerdir, tıp branş seçimi, tıp branş puanları, Doktor branşları nelerdir, doktor bölümleri, uzmanlıklar, uzmanlı bölümleri

Bu Tıp branşlarından bazıları "Cerrahi" bölümlerdir. Hani çocukken birçoğumuzda bulunan "Cerrah" olma fikrinin altındaki branşlardır. Bu branşlardan bazıları herkes tarafından Cerrahi branşlar olarak bilinirken bazıları Dahili branşlar ve Temel Tıp branşları olarak algılanıyor. Diğer Tıp branşları hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazılarıma bakabilirsiniz.


Bu yazımda sizlere Tıp bölümünde yer alan "Cerrahi Branşlar"ı yazacağım. Herkesin bildiği "Genel Cerrahi, Beyin Cerrahi" gibi branşların yanında diğer Cerrahi branşları görebilirsiniz bu sayede. Aşağıdaki maddelerde Tıp bölümünde yer alan Cerrahi branşlar yer alıyor.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon
 Beyin ve Sinir Cerrahisi
 Çocuk Cerrahisi
 Genel Cerrahi
 Göğüs Cerrahisi
 Göz Hastalıkları
 Kadın Hastalıkları ve Doğum
 Kalp ve Damar Cerrahisi
 Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi
 Ortopedi ve Travmatoloji
 Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
 Tıbbi Patoloji
 Üroloji


Yukarıda da gördüğünüz üzere, Cerrahi Tıp olarak 13 tane branş bulunuyor. Bunların arasında herkesin bildiği bölümler olduğu kadar birçoğumuzun bilmediği bölümler de bulunuyor. 

Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 23.02.2017 - Cuma

Doktor Bun'u sosyal medyada da takip edin ; 

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon