Dahili Tıp Branşları Nelerdir?

Tıp bölümünde birçok bilim dalı ve bu bilim dallarının birçok yandalı bulunuyor. Benzer bir soruya yanıt verdiğim bir diğer yazımda da belirttiğim üzere, Tıp alanında 40'dan fazla ana branşın olduğunu, bu ana branşlara bağlı 40'dan fazla da yandalın bulunduğunu yazmıştım.


Dahili Tıp branşları nelerdir, Dahili Tıp bölümleri, dahili tıp dalları, doktor olmak, nasıl doktor olunur, cerrahlar, operatör, tıp branşları nelerdir, tıp bölümleri nelerdir, tıp branş seçimi, tıp branş puanları, Doktor branşları nelerdir, doktor bölümleri, uzmanlıklar, uzmanlık bölümleri

Üç kısma ayrılabilecek Tıp bölümlerinden biri de Dahili branşlardır. Diğer iki bölüm ise Cerrahi branşlar ve Temel Bilim branşlarıdır. Bu branşlar hakkında yazdığım şu iki yazı da aklınızdaki sorulara cevap olabilir.


Yazımızın ana konusu olan Dahili Tıp branşları ise şunlardır:

Acil Tıp 
 Adli Tıp 
 Aile Hekimliği 
 Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları (Pediatri) 
 Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları 
 Deri Ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) 
 Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji 
 Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon (FTR) 
 Göğüs Hastalıkları 
 Halk Sağlığı
 Hava ve Uzay Hekimliği
 İç Hastalıkları (Dahiliye) 
 Kardiyoloji 
 Nöroloji 
 Nükleer Tıp 
 Radyasyon Onkolojisi 
 Radyoloji 
 Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları (Psikiyatri) 
 Spor Hekimliği 
 Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp
 Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji
 Tıbbi Farmakoloji 
 Tıbbi Genetik


Yukarıda, birçoğumuz tarafından bilinen bölümler çoğunluktayken yeni duymuş olabileceğiniz birkaç tane Dahili Tıp branşı göze çarpmaktadır. Hava ve Uzay HekimliğiSualtı Hekimliği ve Hiperbarik TıpTıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji bölümleri muhtemelen ilk kez duymuş olabileceğiniz branşların başında geliyor. Bu bölümler sadece birkaç üniversite hastanesinde bulunan ve yılda sadece birkaç asistan alan bölümlerdir. 

Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 23.02.2017 - Cuma

Doktor Bun'u sosyal medyada da takip edin ; 

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon