Tıp Fakültesinde Hangi Stajlar Yapılıyor?

Tıp Fakültesi hakkında yazdığım yazılarda şu sıralar stajyerlik dönemi hakkında merak edilenlere yanıt verecek yazılar yazıyorum. Önceki yazımda sıkça sorulan "Tıp Fakültesinde ne zaman staj yapılır?" sorusuna yanıt vermiştim. Bu yazımda ise stajyer bir Tıp Fakültesi öğrencisinin hangi bölümlerde staj yaptığını cevaplayacağım.

Tıp Fakültesinde hangi stajlar yapılıyor, Tıp stajları, Tıp Fakültesi stajları, Tıp yaz stajları, tüm stajlar, Tıpta hengi stajlar var, Hangi stajlar yapılıyor, Tıp fakültesi staj maaşları, Tıp Fakültesi staj değişimi, yurtdışı stajı

Aşağıda yer alan stajlar birçok fakültede ortak olarak görülmektedir. Ancak bazı fakültelerde stajlar konusunda farklılıklar görülebiliyor. Örnek olarak; okuduğum Tıp Fakültesinde "Enfeksiyon Hastalıkları" stajı "Dahiliye" stajı içerisinde anlatılmaktaydı, ayrı bir staj olarak yer almıyordu. Ancak diğer birçok Tıp Fakültesinde ayrı bir staj olarak yer almaktadır bu staj.

Bunun gibi birçok fakültede stajlar konusunda farklılıklar var. Bazı stajlar ayrı olarak yer alırken, bazıları da birkaç staj ile birleştirilerek blok halinde anlatılıyor. Yine de bu farklılıklara rağmen tüm Tıp Fakültesi öğrencileri genel veya özel olarak bu stajları alıyor. Peki Tıp Fakültesinde hangi stajlar yapılıyor?

Dahiliye (İç Hastalıkları)
 Pediatri (Çocuk Hastalıkları)
 Genel Cerrahi
 Kadın Doğum ve Hastalıkları
 Kardiyoloji
 Radyoloji
 Anestezi ve Reanimasyon
 Sosyal Pediatri
 Plastik Cerrahi
 Çocuk Cerrahisi
 Ortopedi
 Halk Sağlığı
 Dermatoloji
 Göz
 Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi
 Nöroloji
 Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirurji)
 Enfeksiyon Hastalıkları
 Klinik Farmakoloji
 Göğüs Hastalıkları
 Göğüs Cerrahisi
 Kalp ve Damar Cerrahisi
 Üroloji
 Halk Sağlığı
 Psikiyatri (Ruh ve Sinir Hastalıkları)
 Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi
 Adli Tıp
 Acil Tıp 
 Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR)
 Nükleer Tıp
 Radyasyon Onkolojisi


Yukarıda 30 kadar stajın olduğunu görüyorsunuz. Tıp Fakültelerinde ortalama olarak 20 - 25 kadar stajın eğitimleri verilebiliyor 4. ve 5.sınıfta. Diğer stajlar ise isim olarak yer almasa da diğer bazı stajların içinde ders olarak yer alıyor.

Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 16.02.2017 - Cuma

Doktor Bun'u sosyal medyada da takip edin ; 

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon