Tıp Fakültesi Kazanmak İçin İlk Kaç Bine Girmek Gerekiyor?

Blogumu ziyaret eden kullanıcıların yarıdan fazlası 18-24 yaş aralığında. Bu yaş grubundaki ziyaretçilerin büyük çoğunluğu ya Tıp Fakültesi öğrencisi ya da Tıp Fakültesini kazanmak isteyen kişilerden oluşuyor.

Blogumda bugüne kadar yazdığım yazıların birçoğu Tıp Fakültesini kazandıktan sonraki aşamalarda işinize yarayacak bilgiler içindi. Yavaş yavaş Tıp Fakültesi kazanmak isteyen öğrenciler için yazılar yazmaya başlıyorum. Bunlardan ilki olan bu yazı da, birçok öğrencinin hayalini süsleyen Tıp Fakültesini kazanmak için girilen sınavlarda nasıl bir sıralama tutturmaları konusunda olacak.


Birçoğumuzun lise yıllarında çeşitli meslek hayalleri oluyor. Örneğin benim hedefim ilk yıllarda Genetik Mühendisliğiydi, daha sonra Bilgisayar Mühendisi olabilirim derken lisenin son yılında Tıp Fakültesi üzerine karar kılmıştım. En başından beri Tıp Fakültesi kazanmak isteyen birçok öğrenci olduğu gibi benim gibi de çeşitli fikirler arasından en son olarak Tıp Fakültesine dönen birçok öğrenci var.

Tıp Fakültesine karar kıldıktan sonra sizi birkaç aşama bekliyor. Öncelikle bu bölümün ülkemizdeki en yüksek sıralamalı öğrencilerinin çok büyük çoğunluğunun tercih ettiği bölüm olduğunu görüyorsunuz. Ortalama olarak en yüksek sıralama ile öğrenci alan bölüm Tıp Fakültesidir. Yüksek sıralamasını gördükten sonra artık bu sıralamaları siz de tutturmalı ve hedefinize ulaşmalısınız.

Ülkemizde her yıl üniversite sınavına 2 milyon civarında öğrenci giriyor ve bunlardan sadece şu anda 12.000 tanesi Tıp Fakültesini kazanabiliyor. Yani sınava giren her 1.000 kişiden sadece 6 tanesi Tıp Fakültesi okuyabiliyor. Tıp Fakültesini kazanmak oldukça zor görünüyor bu açıdan bakınca. Kazanmak amacıyla sizlere yardımcı olması açısından birçok yazı yazacağım, blogumu bu yüzden takibe almanızda fayda var.


Peki Türkiye'de Tıp Fakültesi okumak için girilen üniversite sınavlarında sıralama olarak ilk kaç bine girmek gerekiyor?

Bu soruyu aslında iki parçada yanıtlamak daha doğru olacak, çünkü üniversite tercihleriniz için Devlet ve Özel fakülteler şeklinde ayrım var. İlk olarak Devlet Tıp Fakültelerine bakalım.

Ülkemizde Devlet Tıp Fakülteleri arasında yıllardır en düşük puanla öğrenci alan fakülte Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesidir. 2017-2018 eğitim öğretim yılı için bu Tıp Fakültesine girebilen en son sıralamalı öğrencinin sırası 17.385'dir.

Yani geçen yıl bir Devlet Tıp Fakültesine yerleşmek isteyen bir öğrencinin, girdiği üniversite sınavları sonucunda Türkiye sıralamasının ilk 17.385 içinde olması gerekiyor. Oldukça iyi bir sıralama, fazlaca yüksek.

Özel Tıp Fakültelerine girmek için ise farklı bir durum var. 2015 yılında YÖK tarafından kabul edilen bir kararla Tıp Fakültesi tercihi vermek isteyen öğrenciler için 40.000 sıralaması getirildi. Bunun nedeni, çok düşük sıralamalı öğrencilerin özel üniversitelerde Tıp okumasına bir miktar engel olmaktı.

2017-2018 yılı için öğrenci alan özel üniversiteler arasında en düşük sıralama ile öğrenci alan fakülte ise KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesidir. Bu fakülteye yerleşen öğrenciler arasında en düşük sıralamaya sahip öğrencinin sıralaması 39.271'dir.

Yani birkaç yıl önce getirilen ilk 40.000'e girme şartını sağlanmış ve Özel Tıp Fakültesine 39.271 gibi bir sıralama ile girmiş. 


Burada unutulmaması gereken nokta şu, üniversite sınavı bir puan sınavı değil sıralama sınavıdır. Tercihleriniz için en önemli nokta Türkiye sıralamanızdır. 

Tıp Fakültesi kazanmak için ilk kaç bine girmek gerekir sorunun cevabı kısaca şu; Devlet Tıp Fakülteleri için ilk 17.385 kişiden biri olmanız gerekirken, Özel Tıp Fakülteleri için ilk 40.000'e girmeniz gerekiyor.  

Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 08.03.2018 - Perşembe

Doktor Bun'u sosyal medyada da takip edin ; 

1 yorum so far

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon