İntern Doktorlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Benzer tarzda daha önce yazdığım diğer bir yazıda Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitimleri esnasında maaş alıp almadıklarını yanıtlamıştım. "Tıp Fakültesi Öğrencileri Maaş Alıyor Mu?" adlı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim yazı ile birçok kişiye Tıp Fakültesi eğitimi esnasında öğrencilere maaş verilmediğini anlatmış oldum. Yazının sonlarına doğru ise, sadece Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerine yani İntern Doktorlara her ay küçük bir ödemenin yapıldığını yazmıştım. Şimdi bu yazı ile bu küçük ödemenin detaylarını sizlerle paylaşacağım.

İntern Doktorlar maaş alıyor mu, İntern Hekimler bu yıl ne kadar ücret alıyor, Tıp Fakültesi öğrencileri maaş alıyor mu, Tıp öğrencileri para alıyor mu,Tıp fakültesi ücret almak,

2012 yılında çıkan 2547 sayılı kanunun ek 29. maddesine göre "Üniversitelerin Tıp Fakültelerinin beşinci yılını tamamlayıp altıncı yıla geçen öğrencilerine, İntern eğitimi döneminde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında ilgili kurumların bütçesinden oniki ay süreyle 4.350 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık ücret ödenir."

Yukarıdaki kanun maddesi ile beraber 15 Eylül 2012'den beridir İntern Doktorlara üniversitelerin bütçesinden ödeme yapılmaktadır. Yapılacak ödeme gösterge rakamı ve o yılın memur aylık katsayısı çarpımı ile belirlenmektedir.

Örnek olarak 2017 yılı içerisindeki gösterge rakamı 4702 ile memur aylık katsayısı olan 0,102706 ile hesaplama yapalım.

4702 x 0,102706 = 483 TL

Tabi bu belirlenen 483 TL'den binde 7,59'luk damga vergisi ve Tıp Fakültelerinin kendi kesintileri de uygulanarak ödeme yapılmaktadır. Yıldan yıla ve fakülteden fakülteye ödenen para miktarı değişmektedir.

2017 - 2018 eğitim yılında İntern Hekimlik yaptığım dönemde; ilk altı ayda 443 TL, sonraki altı ayda 468 TL aylık ödeme yapıldı bana. Normalde o dönemde almam gereken ücrete göre arada bir miktar fark var, bu fark hangi tür kesintiler için yapıldı bilmiyorum.

Bu yazı aklınızdaki sorulara yanıt olmuştur umarım. İntern Doktorlar kim, ne iş yaparlar diye düşünüyorsanız bu yazımızı okuyarak sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 28.07.2018 - Cumartesi

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon