Mezuniyet Sonrası Atama Süreci Nasıl İşliyor?

Tıp Fakültesi kazanmak birçoğumuzun hedefiydi ve bu noktada başarılı olduk, sonrasında 6 yıllık eğitim sürecini başarıyla geride bırakarak mezun olduk. Şimdi önümüzde bilinmezlerle dolu, her kafadan bir sesin çıktığı bir süreç var; atama ve artık Doktor olarak işe başlama.

Mezuniyet sonrası süreç hakkında başucu yazısı olması amacıyla bu süreci sizlere detaylarıyla beraber anlatacağım. Şimdiden söyleyeyim, mezuniyet sonrasındaki dönem yıldan yıla ve bazen de atamadan atamaya küçük değişiklikler göstermektedir. Yine de aşağıda yazacaklarımı genel bir şablon olarak anlayabilirsiniz. O zaman başlayalım.


1. Tıp Fakültelerinin birçoğu temmuz ayının hemen başında mezun vermektedir. Bu tarihten sonra mezuniyet sonrası süreciniz başlamış oluyor. Öncelikle okulunuz tarafından mezuniyetiniz onaylanacak ve diplomalarınız çıkacak.

2. Daha sonrasında mezun olduğunuz Tıp Fakültesi tarafından diplomalarınız Sağlık Bakanlığına gönderilecek.

3. Sağlık bakanlığına gönderilen diplomalarınız bakanlık tarafından onaylanacak ve meslek hayatınız boyunca kullanacağınız "diploma tescil numarası"na kavuşacaksınız.

4. Diplomalarınız onaylandıktan sonra Sağlık Bakanlığının "Doktor Bilgi Bankası"na düşecek, ilk olarak oradan diploma tescil numaranızı öğrenebileceksiniz. Doktor Bilgi Bankası hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımı okuyabilirsiniz.

5. Diploma onayından sonra isimleriniz Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasına yazılıyor. İsminizin kuraya dahil olması için bir şey yapmanıza gerek yok. DHY kurası her yılın çiftli aylarında çekilmektedir. Eğer haziran-temmuz aylarında mezun olduysanız Ağustos ayında çekilecek DHY kurasına adınız yazılacak.

6. Sağlık bakanlığı tarafından ilan metni açıklanacak sonrasında. İlan metninde sürecin ileriki dönemlerinin tüm detayları yer almaktadır. Tercih dönemi, kura takvimi, münhal kadroların açıklanması vs.

7. İlan metni yayınlandığı sırada ayrıca kuraya katılacak Hekimlerin isimlerin yer aldığı liste de yayınlanmaktadır. Bu dönemde güvenlik soruşturması ile ilgili bir sayfa da açılacak ve bu sayfada bilgilerinizi doldurarak güvenlik soruşturmasını başlatmış olacaksınız.

8. Kura takvimi münhal kardoların açıklanması ile tam olarak başlamış olacak. Mühnal kadro; hastanelere kaç adet hekimin atanacağının belli olacağı listedir.

9. Münhal kardolar yayınlandıktan sonra, sizler vereceğiniz tercihleri düşünmeye başlarsınız. Daha sonra tercih günlerinde Sağlık Bakanlığının Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden tercihlerinizi vereceksiniz. Tercih süreci 3-5 gün sürmektedir.

10. Tercihlerinizi verdikten sonra kuranın çekilmesini bekleyeceksiniz. İlan metninde yer alan kura tarihinde kuralar çekilecek. Çekilecek kura ile ilk çalışma yeriniz belli olacak.

11. Kuralar çekilip çalışma yerleriniz belirlendikten sonra tebligatların yayınlanmasını bekleyeceksiniz ama öncelikle güvenlik soruşturmasının tamamlanmış olması gerekecek. Tebligatlar yayınlandıktan sonra ikamet yeriniz ile aynı ilde göreve başlayacaksanız 24 saat içinde, farklı bir ilde başlayacaksanız 15 gün içinde işe başlamanız gerekiyor.

12. İşe başlamanız için gerekecek belgeler ilan metninde belirtilecektir.

Bu yazıda bahsettiğim maddeler DHY kuralarında bazen farklılık gösterebilmektedir. Kura çekim tarihleri ertelenebilmekte, güvenlik soruşturmaları çok uzun sürebilmekte, göreve başlama süreci çok uzayabilmektedir. Ama yine de genel hatlarıyla süreç bu şekilde işlemektedir.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 29.07.2018 - Pazar

1 yorum so far

Hocam elinize sağlık. Bu karmaşada net açıklayıcı bir yazı yazmışsınız kendi adıma teşekkür ederim.

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon