Nasıl Doktor Olunur?

Doktor Bun'un en önemli yazılarından birinden merhabalar. Arama motorlarında en çok sorulan sorulardan birine, bu yazı ile bir Doktor olarak yanıt vermeye çalışacağım. Hadi o zaman başlayalım.

Nasıl Doktor olunur, Doktor olmak için ne yapmak lazım, Doktor olmak için, Doktor olmak için kaç yıl okumak lazım, Hangi fakülteyi okumak lazım, Doktor olmak istiyorum, Doktor olmak isteyenlere öneriler, nasıl Doktor oldular, nasıl doktor oldum, nasıl doktorluk yapılır,

Doktor olmak birçok öğrencinin hayalidir. Ülkemiz şartlarında yetişen her bir çocuğun aklına Doktor olması gerektiği bir şekilde kazınıyor. Sonrasındaki ilkokul ve lise sürecinde Doktor olma düşüncesi birçok faktör tarafından zihinlere işlenmeye devam ediyor.

Bu sayede birçok öğrencinin hayalinde Doktor olmak fikri önemli bir yer kaplıyor. Peki nasıl Doktor olabilirsiniz? Doktor olmak için nasıl bir süreçten geçmeniz gerekecek?
İlginizi çekebilir → Tıp Fakültesinde Kadavra İle Ne Zaman Karşılaşılır?
Öncelikle, her bir öğrenci gibi ilköğretim ve lise eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. 12 yıllık zorunlu eğitiminizi tamamladıktan sonra üniversite için sınavlara gireceksiniz. İşte tüm hikaye burada başlıyor. Ülkemizdeki Tıp Fakültelerine girmek için sayısal sıralamanızın ilk 19.000 kişi içinde olması gerekiyor. Bu başarıyı sağladıktan sonra bir Tıp Fakültesini tercih edeceksiniz.

Tıp Fakültesini kazandıktan sonra önünüze zorlu ama bir o kadar da güzel bir yol çıkacak. Bu yol için en az 6 yılınızı vereceksiniz. Çünkü siz çocukluğunuzdan beri Doktor olma fikriyle hareket ettiniz.
İlginizi çekebilir → Tıp Fakültesinde Hangi Dersler Görülüyor?
Tıp Fakültesi eğitimi 6 yıldır. En az 6 yıl sürecek bu eğitiminizi tamamladıktan sonra artık siz de bir Doktor olmuş oluyorsunuz. 

Yani nasıl Doktor olursunuz sorusunun cevabını kısaca özetleyecek olursam; 12 yıllık zorunlu eğitiminizi tamamladıktan sonra girdiğiniz üniversite sınavından Tıp Fakültesini kazanmanız ve sonrasındaki 6 yıllık eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bu sayede bir Doktor olabilirsiniz.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 16
.09.2018 - Pazar


2 yorum

Bir haftadan az süre kaldı üniversiteye başlamama. Önümde hazırlık muafiyet sınavı olsa da ben geçeceğime inandığım için Tıp fakültesiyle alakalı tüm yazıları okumaya çalışıyorum. En iyi yazılar da hep sizden çıkıyor. Tıpçı değil de adeta bir edebiyatçı gibisiniz. Anlatım biçiminizi çok beğeniyorum. Bunları yazmamın sebebi: blog yazmayı bıraktınız mı bırakacak mısınız bilmiyorum. Ve bıraktığınızı düşünmek üzüyor. Her zaman okumakla yetiniyorum ve fark ediyorum ki pek yorum yazan olmuyor. Sadece yazılarınızın harika olduğunu söylemek ve sizi bir okurun varlığından haberdar etmek istedim. Türkiye'nin en iyi bloggerı olarak görüyorum sizi. İyi günleeeer ♥

On yıla yakın zamandır blog yazıyorum ve bugüne kadar karşılaştığım en güzel yorumlardan biri bu oldu. Teşekkür ederim.

Blog yazmayı seviyorum ve devam etme isteği içindeyim. Muhtemelen uzun bir süre Doktor Bun adıyla buralarda olacağım ve uzun bir süre daha birçok konuda yazılar yazmaya devam edeceğim.

Yeni yaşantınızda ve yeni fakültenizde başarılar dilerim. Yorumunuz için ise tekrardan teşekkür ederim.

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon