Küçük Stajlar Nedir? Hangileridir?

Tıp Fakültesinde 4.sınıf ve 5.sınıfta stajlar yapılır. Bir hastaneye gittiğinizde karşılaştığınız tüm bölümlere ait stajlar bu iki yıl içinde görülür. Bunlardan bazıları uzun sürelidir ve büyük stajlar olarak bilinir. Bazıları ise kısa sürelidir ve bu yazıda anlatacağım şekilde küçük stajlar olarak bilinir.

stajyer-doktor-kucuk-stajlar-nedir-hangileridir

Yazının giriş kısmında da bahsettiğim üzere, küçük stajlar terimi stajın süresi ile alakalı olarak kullanılmaktadır. Stajın iç eğitimi veya zorluğu ile alakalı değildir. Dahiliye, Pediatri, Genel Cerrahi ve Kadın Doğum stajları büyük stajlardır. Bu stajların konu kapsamı ve hasta sayısı çok büyüktür.

Yukarıda saydığım 4 stajın haricindeki stajlar ise küçük stajlardır. Küçük stajların eğitim süresi 1 hafta ila 4 hafta arasında değişmektedir. Adli Tıp gibi nispeten küçük stajların eğitim süresi 1 hafta iken, Nöroloji gibi nispeten daha fazla konusu olan stajların eğitim süresi 3-4 hafta kadardır.

Küçük stajların neden böyle isimlendirildiğini anlatmış oldum. Şimdi de hangi stajların küçük stajlar olduğunu görelim.

Kardiyoloji
 Radyoloji
 Anestezi ve Reanimasyon
 Sosyal Pediatri
 Plastik Cerrahi
 Çocuk Cerrahisi
 Ortopedi
 Halk Sağlığı
 Dermatoloji
 Göz
 Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi
 Nöroloji
 Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirurji)
 Enfeksiyon Hastalıkları
 Klinik Farmakoloji
 Göğüs Hastalıkları
 Göğüs Cerrahisi
 Kalp ve Damar Cerrahisi
 Üroloji
 Halk Sağlığı
 Psikiyatri (Ruh ve Sinir Hastalıkları)
 Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi
 Adli Tıp
 Acil Tıp
 Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR)
 Nükleer Tıp
 Radyasyon Onkolojisi


Gördüğünüz gibi 20'den fazla stajı küçük stajlar adı altında görmekteyiz. Bu bölümlerin bir kısmı büyük stajlar arasında saydığımız bölümlerden ayrılmıştır. Örneğin; Kardiyoloji ve Göğüs Hastalıkları eskiden Dahiliyenin yandalları arasındaydı.

Tıp Fakültesinde görülen bütün stajları anlattığım Tıp Fakültesinde Stajlar adlı yazı serisinde, bütün bu stajlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 24
.10.2018 - Çarşamba

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon