Nasıl Cerrah Olunur?

Doktor olmak hakkında daha detaylı yazıları yazmaya devam ediyorum. Şimdi sıra en çok merak edilen konulardan birinde. Nasıl cerrah olabilirsiniz, bunun için ne ve neler yapmalısınız? Hepsini bu yazıda bulabileceksiniz. Hadi başlayalım o zaman.

Nasıl Cerrah olunur, Nasıl Cerrah olabilirim, Cerrah olmak, Cerrah nedir, Cerrah olmak istiyorum, Cerrah olmak için ne yapmalıyım, Cerrah olmak için kaç yıl okunur, En iyi cerrahlar, Cerrah olmak zor mu, cerrah olmak için gereken kişisel özellikler, Cerrah olmak isteyenlere tavsiyeler, Beyin cerrahı olmak, Genel cerrah olmak,

Öncelikle Tıp bölümünde Uzman Doktor olmayı anlatmalıyım size. Altı yıllık Tıp Fakültesi eğitiminizden sonra uzmanlık sınavına girip yeterli bir puan almanız gerekiyor. Aldığınız puan sonrasında bir uzmanlık bölümü seçeceksiniz. Bu uzmanlığın 3 ila 6 yıl arasında değişen sürelerinde eğitimini alıp artık bir Uzman Doktor olabilirsiniz.

Uzman Doktor olmak için işte böyle bir serüven geçirmeniz gerekiyor. Peki ya Cerrah olmak için nasıl bir serüven gerekiyor?

Aslında serüven aynı. Cerrahlar da birer Uzman Doktordurlar. Sadece bölümleri dahili bilim değil cerrahi bilim üzerinedir. O zaman Cerrah olmak için yapılması gerekenleri kısaca bir örnek ile özetleyeyim.

Beyin Cerrahı olmak isteyen birinin nasıl bir serüveni nasıl olmalı? Örneğimiz bu olsun.

Öncelikle 12 yıllık zorunlu eğitimini bitirip üniversite sınavlarına girmeli bu kişi. Girdiği üniversite sınavında başarılı olup bir Tıp Fakültesi kazanmalı. Tıp Fakültesini kazandıktan sonra buradaki 6 yıllık eğitimini tamamlamalı. Bu eğitimi tamamladıktan sonra artık bir Pratisyen Hekim olmuş oluyor.


Sonrasında Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girecek bu örneğimizdeki kişi. Bu sınavda yeterli başarıyı sağlayıp bir Beyin Cerrahisi bölümü tercih edecek. Bu bölüme yerleştikten sonra Beyin Cerrahinin asistanlık eğitimini alacak. Beyin Cerrahi uzmanlığı Tıp bölümünün en uzun süreli uzmanlık bölümüdür. Tam 6 yıldır.

Beyin Cerrahı olmak isteyen bir kişi 12 yıl zorunlu eğitim, 6 yıl Tıp Fakültesi, 6 yıl Beyin cerrahisi uzmanlığı eğitimi alacaktır. Toplamda 24 yıl sonunda bir Cerrah olabilecektir.


Cerrahi bölümlerin uzmanlık süreleri 4 ya da 5 yıldır. Büyük çoğunlukla 5 yıldır. Sadece Beyin Cerrahisinin uzmanlık eğitimi 6 yıldır.

Bu yazıda nasıl Cerrah olabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Blogumda Tıp Fakültesi ve Doktor Olmak ile alakalı bütün sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 10
.10.2018 - Çarşamba

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon