Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Nedir?

Eğer bir Tıp Fakültesi öğrencisiyseniz ya da Tıp eğitimi almak isteyen bir öğrenciyseniz, Tıpta Uzmanlık Sınavını kesinlikle duymuş ve merak etmişsinizdir. Daha çok TUS olarak söylenen bu sınav nasıl bir sınavdır, kimler girer, nasıl kazanılır gibi tüm bilgileri sizlere ulaştırmaya çalışacağım.

tipta-uzmanlık-sinavi-nedir-tus-nedir-zor-mu-kimler-girebilir

Yazıya başlamadan önce hemen kısa bir bilgi vereyim. Bu yazı Tıpta Uzmanlık Sınavı adını vereceğim kategorinin ilk yazısı olacaktır. Blogumdaki diğer yazı kategorileri gibi a'dan z'ye tüm soruların cevabını bulabileceğiniz bir kategori oluşturmaya çalışacağım. O zaman başlayalım.

Tıpta Uzmanlık Sınavı. Kısa ve en çok bilinen haliyle TUS. Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra girilen (tercih verilebilen) bir sınavdır. Doktorların korkulu rüyasıdır. Akademik sınavlar arasında kendine ait zorluğu ile nam salan bir sınavdır. Peki Tıpta Uzmanlık Sınavı tam olarak nedir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı adından da anlaşılabileceği gibi Tıp bölümü mezunlarının girdiği ve çeşitli alanlarda uzmanlık kazanabilmek için yarıştıkları bir sınavdır. Tıp bölümü mezunlarının sayısındaki artma ile beraber yeterli uzmanlık kontenjanı bulunmadığından dolayı, adayların arasında eleme yapmak için başlayan bir sınavdır. 

İlk olarak 1987 yılında uygulanmaya başlamıştır TUS. İlk çıktığı zamandan beridir hiç şaşmadan uygulanmaya devam etmektedir. Zaman içinde inanılmaz zorlu bir akademik sınav halini almıştır. 

Tıpta Uzmanlık Sınavı, uzmanlık eğitimi alabilmek ve branş seçebilmek için yegane şarttır. Bir Tıp Fakültesi mezununun ülkemizde Uzman Doktor olabilmesinin yolu sadece bu sınavdan geçmektedir.

Tıpta Uzmanlık Sınavına girip tercih vermek isteyen kişilerin dil sınavlarının herhangi birinden (TIPDİL, YOKDİL, YDS) geçme puanını almaları gerekmektedir. Bu sınavlarda en az 50 puan almak zorundadırlar. 

TUS'da yeterli puanı ve başarı sıralamasını sağlayan kişiler, tercihlerine göre Tıp Fakülteleri, Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma hastaneleri veya Adli Tıp Kurumunda uzmanlık eğitimi alabilirler. Sonrasında seçtikleri bölümün uzmanlık eğitimini alarak sonunda Uzman Doktor olabilmektedirler.

Tıpta Uzmanlık Sınavı kategorisinin ilk yazısında sizlere kısaca TUS hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bu kategori içerisinde yazılarımda, uzmanlık sınavı hakkında tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 25
.10.2018 - Perşembe

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon