Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) Kimler Girebilir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı kategorisinde a'dan z'ye bütün bilgileri bulabileceğinizi söylemiştim daha önce. Merak edilen ve cevabının net olarak pek verilmediği bir soruya daha geniş ve kapsamlı bir yanıt vereceğim bu yazı ile. Hadi başlayalım.Tıpta Uzmanlık Sınavının ne olduğunu açıkladığım şu yazıdan da göreceğiniz üzere, bu sınav öncelikle Tıp bölümü mezunlarının girdiği ve tercih verebildiği bir sınavdır. Tıp bölümü mezunu bütün Hekimlerin uzmanlık sınavına girme hakkı vardır.

Tıpta Uzmanlık Sınavına girebilecek diğer bir grup da Tıp Fakültesi öğrencileridir. Özellikle İntern Doktorlar olmak üzere diğer Tıp Fakültesi öğrencileri de sınava girebilmektedir. Ancak şöyle bir ekleme yapmak gerekiyor. Bu öğrenciler sınava girebilmekte ancak tercih verememektedir. TUS sonucunda tercih verebilme hakkı sadece fakülteyi bitirdikten sonra kazanılmaktadır. 

Buraya bir bilgi eklemek iyi olacaktır. Son yıllarda yapılan uzmanlık sınavlarında İntern Doktorların oldukça başarılı olduğu görülmektedir. Hatta 2017 Nisan ve 2018 Şubat sınavında bir İntern Doktor TUS birincisi olmuştur. İlk 100 içinde bu sınavlarda 10 kişi kadar İntern Hekimin olduğu görülmektedir.

Tıpta Uzmanlık Sınavına girebilecek diğer bir grup da Tıp bölümü dışında olan bazı meslek gruplarıdır."2527 sayılı kanun kapsamına göre eczacı, kimyager veya veteriner olmak ya da bu alanlarda eğitimine devam ediyor olmak" şeklinde bir ifade de TUS kapsamında yer almaktadır.

Bahsettiğim bu meslek grupları TUS'da sadece temel bilimler sınavına girebilmektedir. (Klinik bilimler sınavına sadece Tıp bölümü mezunları girmektedir.) Temel bilimler puanlarına göre açılan temel bilimler kontenjanlarına yerleşebilmektedir. Ancak bu kadroların sayısı çok azdır.

Kısaca özetleyecek olursam; TUS'a Tıp bölümü mezunları ve Tıp Fakültesi öğrencileri girebilmektedir. Ancak yerleştirme işlemi sadece Tıp bölümünden mezun olduktan sonra yapılmaktadır. TUS'a girebilen ikinci kısım ise eczacı, kimyager ve veterinerledir. Ancak sadece temel bilimler sınavına girebilmekte ve açılan az sayıda temel bilim kontenjanını tercih edebilmektedirler.

Bu yazı umarım aklınızdaki soruya yanıt olmuştur. Tıpta Uzmanlık Sınavı kategorisinde yer alan diğer yazılar da aklınızdaki pek çok soruya yanıt olabilir. Bakmanızda fayda olacaktır.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 26.10.2018 - Cuma

• • • Yazıma yorum yapmak için, yorumlama biçimi kısmındaki "Anonim" veya "Adı/URL" sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik gerektirmeden yorum yapabilirsiniz.
Emoji kodları :)Emoticon