Artritis Mutilans: Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Artritis mutilans, özellikle el parmaklarında olmakla birlikte ayak parmaklarında da görülen ileri derecede eklem erozyonu ile seyreden hastalıkların tutulum şeklidir.

Artritis mutilans daha çok psöriazis ile birlikte anılır. Psöriazisin (sedef hastalığı) 5 tip tutulumundan biridir ve en nadir görülen çeşididir. Psöriazis hastalarında artritis mutilansın görülme ihtimali %5 civarındadır.

Artritis mutilans nedir? Teleskopik parmak nedir?

Artritis Mutilans Nedir?

Artritis mutilans, özellikle el parmaklarında olmakla birlikte ayak parmaklarında da görülen ileri derecede eklem erozyonu ile seyreden uzun dönem hastalıkların tutulum şeklidir.

Özellikle psöriazisin eklem tutulumunda ortaya çıkar. En geniş serilerde dahi sedef hastalarının %5’inden daha azında görüldüğü saptanmıştır. Romatoid artrit hastalarında da nadir olarak görülebilmektedir.

Artritis mutilansta, el veya ayak parmaklarında kısalma yaşanabilir. Parmaklar dışarıya doğru çekildiğinde uzayabilir. Bu durum teleskopik parmak olarak isimlendirilir.

Artrit mutilans, eroziv artritlerin en son döneminde ortaya çıkar. Eklemlerde sublüksasyona ve organizasyon bozukluğuna yol açar.

Teleskopik Parmak

Artritis mutilansa bağlı olarak el veya ayak parmaklarında ortaya çıkan deformitedir. Diğer isimleri:

  • Hokka içinde kalem deformitesi
  • Hokka kalem belirtisi
Şiddetli eroziv artrite bağlı olarak parmaklarda osteolizis ortaya çıkar. Osteolizis nedeniyle falankslar birbiri içine geçebilir ve bu nedenle parmaklar kısalabilir.

Osteolizis nedeniyle falanksların iç içe geçmesi ve kısalması nedeniyle teleskopik parmak adı verilen deformite ortaya çıkabilir.

Hemen aşağıda Doktor Bun tarafından hazırlanan Teleskopik parmak vakasının videosunu izleyebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Vakalar (@vaka.doktorbun)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yukarıdaki vaka videosunda; 69 yaşındaki kadın hastada aşırı aktif osteoklastların verdiği hasar neticesinde falanksların küçüldüğü ve iç içe geçtiği görülmektedir.

Kadının parmaklarında önemli miktarda doku kaybı olduğu tespit edilebilir. Osteoklast adı verilen hücrelerin neden olduğu fazla osteoliz nedeniyle ortaya çıkmıştır.


Daha fazla vaka için Vakalar yazı kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın..