Klasik Eğitim Sistemi Nedir?

Tıp Fakülteleri hakkında şimdiye kadar onlarca yazı yazdım. Bu yazılarda birçok kez uygulanan farklı eğitim sistemlerinin adları geçti. Şimdi bu eğitim sistemlerinin detaylarını açıklama vakti.

Tıp Fakültelerinde temelde 3 tane eğitim sistemi uygulanmaktadır. Klasik, Entegre ve PDÖ. Bunlardan en eskisi olan klasik eğitim sisteminin detaylarından bahsedelim.

Tıp Fakültesi Sınav Sistemleri, klasik sistem nedir, klasik eğitim sistemi nedir, klasik sınav sistemi nedir, tıp fakültesinde sınavlar nasıl oluyor, tıp fakültesi sınavları, tıp fakültesi, klasik eğitim sistemi uygulanan yerler

Klasik eğitim sistemi birçoğumuzun üniversiteye girmeden önce farklı bölüm okuyan büyüklerimizden duyduğumuz sınav sistemidir. Genel hatlarıyla da lisede uygulanan sınav sistemine de benzer.

Klasik eğitim sisteminde her ders ayrı ayrı değerlendirilmektedir ve bu derslerin her birinden ayrı ayrı başarılı olmanız gerekiyor. Her bir dersinizden ayrı ayrı vize ve final sınavlarına giriyorsunuz.

Vize sınav notunuzun %40 ile final sınav notunuzun %60‘ı toplanarak ders notunuz belirlenmiş oluyor. Bu not eğer ki geçme notunu karşılıyorsa o dersten geçiyorsunuz ve notunuza göre puanlamanız yapılıyor. Şayet ders notunuz geçme puanını karşılamıyorsa bütünleme sınavına giriyorsunuz. Bütünleme sınavı notunun final sınavı notunuzun karşılığı oluyor.

Klasik eğitim sistemi şu anda ülkemizde çok çok az fakültede uygulanmaktadır. Oldukça zor bir sistem oluşu ve uygulanabilmesinin zorluğu başlıca sebeplerdir. Tamamiyle bu sistemi uygulayan fakülte olmasa da bazı dersler için uygulayan fakülteler bulunmaktadır. 

Bu eğitim sisteminde her bir dersin kendi önemi olduğu için, tüm derslere detaylarıyla hakim olma zorunluluğu vardır. Vize ve final olmak üzere bir yarıyılda iki defa sınav döneminiz olacak ve oldukça fazla sayıda sınava girmek gerekecek, bazen bu sınavların günleri birbiri ile çakışmış olacak ve oldukça zor durumlar ortaya çıkacaktır.

Bu sistemde her bir dersten ayrı ayrı geçip kalma durumu yaşanmakta, bir ders nedeniyle bütün bir yıl uzayabilmektedir. 

Klasik eğitim sistemi eski yıllarda uygulanan bir sistemdi. Şu anda ana sınav sistemi olarak bunu kullanan Tıp Fakültesi yok. Bazı pratik dersler ve seçmeli dersler için bazı Tıp Fakültelerinde uygulanmakta ancak geçme kalmayı etkilememektedir. 

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 16.08.2018 – Perşembe

Leave a Reply