Tıp Fakültesi Eğitimi (Tıp Okumak) Kaç Yıldır? | Tıp Kaç Yıl/Sene?

Tıp Fakültesi, hakkında bilinenlerden daha ziyade bilinmeyenlerle dolu bir fakültedir. İnternet aramalarında “Tıp kaç yıl” sorusunun bile düzgün bir cevabını bulmak çok zor.

Tıp Fakültesi hakkında yeterince bilgi olmamasının nedeni; Tıp Fakültesi öğrencilerinin veya Doktorların etkin bir şekilde interneti kullanmamaları ve kendileri hakkında pek fazla bilgi vermiyor olmalarıdır.

Doktor Bun adlı blogumu kurduğum günden beridir Tıp Fakültesi ve Doktorluk hakkında internette yer alan yalan, yanlış ve eksik bilgileri düzeltmeye çalışıyorum.

Tıp Fakültesi ve Doktorluk hakkında şimdiye kadar 200’den fazla yazı yazdım. Düşündüklerimi gerçeğe dönüştürebilecek olursam halen yazılması gereken yüzlerce yazı var. Şimdi gelin “Tıp kaç yıl” sorusuna detaylı bir yanıt bulalım.

tip-fakultesi-egitimi-kac-yildir-tip-okumak-kaç-yil.jpg

Doktor Bun için yazı yazmak amacıyla sık sık araştırma yapıyorum ve bu araştırmalar esnasında Tıp Fakültesi hakkında eksik ve yanlış bilgilerle karşılaşıyorum. Yanlış bilgilerin çoğu arama motorlarında ilk sıralarda yer alıyor.

Tıp Fakültesi eğitimi hakkında araştırma yaparken, Tıp Fakültesi eğitim süresinin bile birçok insan tarafından yanlış bilindiğini gördüm. Bu konuda en sık sorulan sorular şunlardır:

 • Tıp kaç yıl?
 • Tıp Fakültesi kaç yıldır/senedir?
 • Doktorluk mesleğinin eğitim süresi kaç yıldır?
 • Doktorluk kaç yılda elde edilir?
 • Doktorluğun eğitim süreci kaç yıldır?
 • Doktorlar kaç yıl okur?

Tüm bu soruların detaylı yanıtını ve çok daha fazlasını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Tıp Kaç Yıl? Tıp Fakültesi Eğitimi Kaç Yıldır?

Tıp, Türkiye’deki en uzun eğitim süresine sahip olan bölümdür. Özellikle uzun eğitim süresi ve zorluğu nedeniyle bilinir. Peki gerçekte; Tıp kaç yıl, Tıp Fakültesi eğitimi kaç yıldır? Tıp Fakültesi kaç senede biter?

Bu sorunun temel yanıtı: “6 yıldır“.
Hazırlık sınıfı nedeniyle bir yıl zorunlu dil eğitimi verilen bazı Tıp Fakültelerinde bu süre 7 yıla kadar çıkıyor.

Tıp eğitimi oldukça zordur. Bu yüzden 6 yılda mezun olabilmek bile oldukça büyük başarıdır. Hazırlık eğitimi alınca, direk 7 yıl oluyor. Okulu uzatma nedeniyle bu süre daha da fazla olabilmektedir.

Yazımızın alt bölümünde Tıp Fakültesinin 6 yılı hakkında detaylı bilgilendirmeyi bulabilirsiniz.

  Tıp Fakültesi Hazırlık Sınıfı 

Ülkemizde 100’den fazla Tıp Fakültesi bulunmaktadır. Bu Tıp Fakültelerinin bazılarında hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Hazırlık sınıfı olan Tıp Fakültelerinde eğitim 7 yıla çıkmaktadır.

Hazırlık sınıfı olan Tıp Fakülteleri ve hazırlık sınıfının içeriği hakkında bilgi verdiğim şu iki yazıya okumalısınız:

  Tıp Fakültesi Temel Eğitimi 

Doktor olmak için ilerlenen bu süreçte ilk birkaç yıllık süreçte temel Tıp eğitimi verilir. Tıp Fakültesinin ilk üç yılında büyük oranda temel eğitim verilir.

Tıp Fakültesinin 1.sınıfında ve 2.sınıfında Tıp eğitiminin temelini oluşturacak derslerin eğitimi verilir. Üçüncü sınıfta ise, ileride göreceğiniz hastalıkların teorik eğitimini içeren dersler verilir.

Tıp Fakültesinin ilk 3 yılını detaylı şekilde anlattığım şu yazıları okumalısınız:

Bu aşamada küçük bir bilgilendirme yapmalıyım. Tıp eğitiminin teorik bölümünde 20’den fazla ders işlenmektedir. Bu dersler arasında öne çıkan bazı dersler şunlardır:

 • Anatomi
 • Fizyoloji
 • Mikrobiyoloji
 • Patoloji
 • Farmakoloji

Tıp Fakültesinde işlenen dersler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz şu yazılarımı okumalısınız:

  Tıp Fakültesinde Stajlar 

Tıp Fakültesinin iki yılı stajlara ayrılmıştır. Tıp Fakültesinin 4.sınıfında ve 5.sınıfında tüm Tıp bölümlerinin stajları yapılır.

Tıp Fakültesi öğrencilerine bu yıllarda “stajyer doktor” unvanı verilir. Stajyer doktorlar bu iki yılda tüm bölümlerin stajlarını yaparlar, pratik olarak deneyim kazanırlar ve teorik eğitimden kazandıkları becerileri ileriye taşırlar.

Tıp Fakültesinin staj yılları hakkında yazdığım şu yazıları okumalısınız:

Blogumda şu ana değin Tıp Fakültesinde stajlar başlığında bazı yazılar yazdım. Detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz:

  Tıp Fakültesinde İnternlik Eğitimi 

Tıp Fakültesinin son yılı diğer tüm sınıflardan farklıdır. Tıp Fakültesinin son yılındaki öğrencilere “intern doktor” unvanı verilir.

İntern doktorlar, hastane içerisinde bazı bölümlerde çalışırlar. Bu çalışma esnasında hocalarının ve uzmanların etkisiyle pratik eğitim elde ederler.

Tıp Fakültesi öğrencilerini Doktorluğa hazırlayan yıl Tıp Fakültesinin 6.sınıfıdır. Tıp Fakültesinin son sınıfında diğer yıllardan farklı olarak sınav yapılmaz. İntern doktorlar birer “Doktor” gibidirler.

Tıp Fakültesinin 6.sınıfı hakkında yazmış olduğum şu yazıları okuyabilirsiniz:

Tıp Kaç Yıl Sorusuna Genel Bakış

Yazımızın başında da değindiğim üzere; Tıp Fakültesi hakkında birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Bir doktor olarak bu blogda Tıp Fakültesi ve Doktorluk adına doğru bilgileri bir araya getirmeye çalışıyorum.

Yazının bir özetini sunacak olursak:

 • Tıp Fakültesi eğitimi 6 yıldır. Tıp kaç yıl sorusunun net yanıtı budur.
 • Hazırlık sınıfı olan bir fakültede okursanız Tıp eğitimi 7 yıla ulaşır.
 • Sınıfta kalmaya yol açacak etkenler sonucunda Tıp eğitimi daha da uzun sürebilir.

Yazı içerisinde Tıp Fakültesindeki eğitimin detaylarını bulabilmeniz için kısa bilgilendirmelere yer verdim. Bu bilgilendirmeleri kısaca toparlayacak olursak:

 • Tıp Fakültesinin ilk 3 yılında teorik eğitim verilir.
 • Tıp Fakültesinin 4. ve 5. sınıfında staj eğitimleri vardır.
 • Tıp Fakültesinin son yılında Doktorluğa hazırlık yapılır. İntern Doktorluk yılı budur.

Doktorluk mesleğinin eğitim süreci bu şekildedir. Altı yıllık Tıp eğitimini tamamlayan tüm öğrenciler Doktor unvanı almaya hak kazanırlar.

Uzman Doktor olmak Tıp Fakültesinin dışında işleyen bir süreci içerir. Uzmanlık hakkında bilgi almak isterseniz şu yazılarımı okuyabilirsiniz:

Doktor Bun tarafından hazırlanan bu yazı ile “Tıp kaç yıl” sorusuna yanıt bulmuş oldunuz. Tıp Fakültesi hakkında blogumda onlarca farklı yazıyı bulabilirsiniz.

Her hafta yeni yazıların yayınlandığı bu bloga ara ara geri gelmeyi unutmayın. Merak ettiğiniz soruları yorum bölümü üzerinden sorabilirsiniz.


  Doktor olmak için kaç yıl okumak gerekir? 

 •  Doktor olmak için en az 6 yıl okunması gerekir. Bu süre çeşitli faktörlerin etkisiyle uzayabilir. Hazırlık okumak veya sınıfta kalmak gibi etkilerle Tıp eğitimi daha uzun olabilir.

  Tıp Fakültesi en fazla kaç yılda biter? 

 • 2014 yılında getirilen kanuna göre “öğrenim süresi 6 yıl olan lisans programlarını azami 9 yıl içinde tamamlamak zorundadır” ibaresi yer almaktadır. Tıp eğitimi esnasında en faz 3 kez sınıfta kalınabilir.

  Pratisyen Hekimler kaç yıl okur? 

 • Tıp Fakültesinden mezun olan hekimler Pratisyen Hekim unvanı alır. Pratisyen Hekim olmak için en az 6 yıl Tıp Fakültesi okunması gerekir.

  Uzman Doktor olmak için kaç yıl okunur? 

 • Uzman doktor olmak için en az 10 yıl okunmalıdır. 6 yıllık Tıp eğitiminin üzerine en az 4 yıl sürecek uzmanlık eğitimi yapıldıktan sonra uzman olunabilmektedir.

Yorumlar (20)

 1. Esma
 2. Ala
 3. Simonika
  • Pikaçuu*
 4. Adnan
 5. Hilal
 6. Yağmur
 7. Tamay Tuğra P.
 8. Halime

Yorum Bırakın..