Tıp Fakültesi Eğitimi (Tıp Okumak) Kaç Yıldır?

Tıp Fakültesi, hakkında bilinenlerden daha ziyade bilinmeyenlerle dolu bir fakültedir. Daha Tıp eğitiminin kaç yıl olduğu konusunda bile düzgün bir cevap bulmak çok zor. Bunun başlıca nedeni, Tıp Fakültesi öğrencilerinin veya Doktorların etkin bir şekilde interneti kullanmamaları ve kendileri hakkında pek fazla bilgi vermiyor olmaları.

Blogumu kurduğum günden beridir internette yer alan yalan, yanlış ve eksik bilgileri düzeltmeye çalışıyorum. Bu konuda şimdiye kadar 180’den fazla yazı yazdım ve eğer düşündüklerimi gerçeğe dönüştürebilecek olursam, yazacak daha yüzlerce yazım var. Şimdi gelin sizlere Tıp eğitiminin kaç yıl olduğunu tüm detaylarıyla beraber anlatayım.

tip-fakultesi-egitimi-kac-yildir-tip-okumak-kaç-yil.jpg

Doktor Bun için yazı yazmak amacıyla sık sık araştırma yapıyorum ve bu araştırmalar esnasında sürekli Tıp Fakültesi hakkında eksik ve yanlış bilgilerle karşılaşıyorum. Hatta bu bilgilerin çoğu arama motorlarında ilk sıralarda çıkıyor.

Bugün Tıp Fakültesi eğitimi hakkında araştırma yaparken, daha okulun süresinin birçok insan tarafından yanlış bilindiğini gördüm. Bu sorunun yanıtını bildiğini zanneden insanların ise birçok şeyi yanlış aktardığını fark ettim. Tabii bu durum böyle bir yazı yazmama neden oldu.

Tıp Fakültesi Kaç Yıldır?

Tıp, Türkiye’deki en uzun eğitim süresine sahip olan bölümdür. Özellikle uzun eğitim süresi ve zorluğu nedeniyle bilinir. Peki gerçekte Tıp Fakültesi eğitimi kaç yıldır? Tıp Fakültesi kaç senede biter?

Bu sorunun temel yanıtı: “6 yıldır“. Hazırlık sınıfı nedeniyle bir yıl zorunlu dil eğitimi verilen bazı Tıp Fakültelerinde bu süre 7 yıla kadar çıkıyor.

Tıp eğitimi oldukça zordur. Bu yüzden 6 yılda mezun olabilmek bile oldukça büyük bir başarıdır. Hazırlık eğitimi alınca, direk 7 yıl oluyor. Okulu uzatma nedeniyle bu süre daha da fazla olabilmektedir.

Şimdi sırasıyla Tıp eğitiminin 6 yılı hakkında bilgi vereceğim sizlere.

HAZIRLIK SINIFI

Ülkemizde 100’den fazla Tıp Fakültesi bulunmaktadır. Bu Tıp Fakültelerinin 20’sinde hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Hazırlık sınıfı olan Tıp Fakülteleri ve hazırlık sınıfının içeriği hakkında bilgi verdiğim şu iki yazıya bakabilirsiniz;

 #  Tıp Fakültesinde Sınıflar – HAZIRLIK SINIFI

 #  Hazırlık Sınıfı Olan Tıp Fakülteleri Hangileridir?

TIP FAKÜLTESİ TEMEL EĞİTİMİ

Birinci, ikinci ve üçüncü sınıfta Tıp Fakültesinin teorik eğitimi verilir. Özellikle 1.sınıf ve 2.sınıfta Tıp eğitiminin temelini oluşturacak derslerin eğitimi verilir.

Üçüncü sınıfta ise, ileride göreceğiniz hastalıkların teorik eğitimini içeren teorik dersler verilir büyük çoğunlukla. Bir bakıma 3.sınıf klinik eğitimin teorik olarak anlatıldığı yıldır.

Bu yıllar hakkında detaylı bilgi için şu yazılara bakabilirsiniz.

 #  Tıp Fakültesinde Sınıflar – 1. SINIF

 #  Tıp Fakültesinde Sınıflar – 2. SINIF

 #  Tıp Fakültesinde Sınıflar – 3. SINIF

Ayrıca, Tıp eğitimi esnasında görülen dersler için de şu yazılara bakabilirsiniz.

 #  Tıp Fakültesinde Hangi Dersler Görülüyor?

 #  Tıp Fakültesi Birinci Sınıfta Hangi Dersler Görülür?

TIP FAKÜLTESİ STAJ EĞİTİMİ

Dördüncü ve beşinci sınıflarda, Tıp Fakültesindeki tüm bölümlerin stajları yapılır. Buradaki iki yıl süresince, Stajyer Doktor olan öğrenciler belirlenen süreler içerisinde stajlar yapar, pratik olarak deneyim kazanır ve teorik eğitimlerini aldıkları derslerin kanlı-canlı olarak görmeye çalışır.

Bu yıllar hakkında detaylı bilgi için bu yazılara bakabilirsiniz;

 #  Tıp Fakültesinde Sınıflar – 4. SINIF

 #  Tıp Fakültesinde Sınıflar – 5. SINIF

Tıp Fakültesindeki stajlar hakkında şu yazılara bakabilirsiniz.

 #  Tıp Fakültesinde Ne Zaman Staj Yapılır?

 #  Tıp Fakültesinde Hangi Stajlar Yapılıyor?

 #  Stajyer Doktor Kimlere Denir?

 #  Stajyer Doktorlar Maaş Alıyor Mu?

TIP FAKÜLTESİ iNTERNLİK EĞİTİMİ

Altıncı sınıf, diğer tüm sınıflardan farklıdır. Bu yılda artık İntern Doktor olan öğrenciler belli başlı bölümlerde birer Doktor gibi çalışır ve en üst seviyede mesleki deneyim elde etmeleri amaçlanır.

Bahsettiğimiz 6.sınıfta, diğer yıllardan farklı olarak sınavlar olmaz, artık bir öğrenci gibi değil bir Doktor gibi çalışılır.

Bu yıl hakkında detaylı bilgi için bu yazılara bakabilirsiniz;

 #  Nedir Bu İntern Doktor?

 #  Tıp Fakültesinde Sınıflar – 6. SINIF

 #  İntern Doktor Nedir? Kimlere Denir?

Genel hatlarıyla Tıp Fakültesi eğitimi bu şekildedir. Kısaca toparlayacak olursak; 1.sınıf, 2.sınıf ve 3.sınıfta teorik eğitim verilir. Sonrasında 4.sınıf ve 5.sınıfta stajlar yapılır.

Son olarak 6.sınıfta artık bir Doktor gibi hastanede çalışılmaya başlanır ve nöbetler tutulur. Tek fark resmiyette halen öğrenci olma noktasındadır.

Altı yıllık eğitimini tamamlayan bir öğrenci artık bir Pratisyen Hekimdir. Uzmanlık tamamıyla Tıp Fakültesinden sonra gerçekleşen bir olaydır.

Tıp eğitimi kaç yıl şeklindeki  sorunuza umarım yanıt olmuştur bu yaz. Tıp Fakültesi hakkında blogumda onlarca bilgilendirici yazı bulabilirsiniz. Ayrıca Doktor olmak ve Doktorluk mesleği hakkında da birçok bilgi yer almaktadır bu blogda.

Neredeyse her gün bir yazının yayınlandığı “Türkiye’nin en büyük Tıp Fakültesi ve Doktorluk blogu“na ara ara uğramayı unutmayınız. Tekrardan görüşmek üzere.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Yorumlar (15)

 1. Adsız Ekim 10, 2018
 2. Ala Şubat 11, 2019
 3. Simonika Şubat 12, 2019
  • Pikaçuu* Haziran 7, 2019
   • Doktor Bun Haziran 7, 2019
 4. adnan Mart 5, 2019
 5. Hilal Nisan 17, 2019
 6. yağmur Ekim 12, 2019

Yorum Bırakın..