Doktor Olmak için Kaç Yıl Okumak Lazım?

Tıp Fakültesi ve Doktor olmak ile alakalı sorulara yanıt vermeye devam ediyorum. Pek çok lise ve ilköğretim öğrencisinden pek çok kez “Doktor olmam için kaç yıl okumam lazım” şeklinde soru aldım. Çok uzatmadan bu soruya kısaca yanıt vereceğim.

Doktor olmak için kaç yıl okumak lazım, Doktor olmak için kaç yıl okumak gerekir, Kaç yılda Doktor olunur, Doktorluk eğitimi kaç yıl, Kaç yılda Doktor olunur, Doktor olmak için,

Ülkemizde zorunlu eğitim 12 yıldır. Sekiz yıllık ilköğretim ve 4 yıllık lise dönemini kapsamaktadır bu zorunlu eğitim. Doktor olmak isteyen tüm öğrencilerin bu noktaya kadar gelmesi gerekiyor öncelikle.

Daha sonrasında üniversiteye giriş sınavlarına girerek yeterli puanı ve sıralamayı sağlamanız lazım. Ülkemizdeki çeşitli Tıp Fakültelerinden birine yerleşmeniz gerekiyor.

Burada kısaca bir bilgi vereyim; Doktor olmak için Tıp Fakültesinde okumak zorundasınız. Herhangi bir fakülteden Tıp Fakültesine geçiş bulunmamaktadır. Doktor olmanın en büyük şartı Tıp Fakültesi kazanmak ve bu bölümü bitirmektir.

İlginizi çekebilir → Tıp Fakültesi Kazanmak İçin İlk Kaç Bine Girmek Gerekiyor?

Tıp Fakültesini kazandıktan sonra sizi uzun ve yorucu bir eğitim bekliyor. Bu eğitimin süresi ülkemizde en az 6 yıldır. Hiçbir Tıp Fakültesini kazanan öğrenci 6 yılı tamamlamadan bu bölümü bitiremez ve Doktor olamaz. Okulun süresini kısaltmak gibi bir imkanınız bulunmamaktadır.

Ancak okulun süresi uzayabilir. Ülkemizdeki bazı Tıp Fakültelerinde hazırlık eğitimi zorunludur. Buradaki fazladan bir yıl ile birlikte Tıp eğitimi bu okullarda 7 yıl olmaktadır. Tıp eğitimi genel olarak hazırlık eğitimi içermemektedir.

İlginizi çekebilir → Hazırlık Sınıfı Olan Tıp Fakülteleri Hangileridir?

Bölümün zorlu oluşu nedeniyle sınıfta kalma durumu da sıkça yaşanmaktadır. Sınıfta kalma durumunda Tıp eğitimi yine uzamaktadır.

Sorunun asıl cevabını toparlayacak olursak; zorunlu eğitim ülkemizde 12 yıldır. Tıp eğitimi ise en az 6 yıldır. Yani Doktor olmak için en az 18 yıl okumak gerekiyor. Ki hazırlık sınıfı olan bir fakülte tercih etmek, Tıp eğitimi alırken sınıfta kalmak gibi nedenler ile bu süre daha da uzayabilmektedir. Umarım sorunuza yanıt olmuştur.

Tıp eğitimi ve Doktor olmak ile alakalı birçok konuda blogumda yazılar bulabilirsiniz. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 12.09.2018 – Çarşamba

Leave a Reply