Nasıl Uzman Doktor Olunur? | Doktor Bun

Nasıl Uzman Doktor Olunur?

Tıp eğitimi uzun ve zorlu bir eğitimdir. Bu eğitimin belki de en büyük ve en önemli özelliği asla eğitimin bitmemesidir. İşte bu yazıda, Tıp eğitiminin bir adım daha ileriye taşınmasından ve bir bölüme yönelik spesifik hekim olunmasından bahsedeceğim. Konumuz Uzman Doktorluk. Gelin şimdi nasıl Uzman Doktor olunacağını anlatayım sizlere.

Uzman Doktor olmak, Nasıl Uzman Doktor olunur, Uzman Doktor olmak için ne yapmak gerekiyor, Uzman Doktorlar kaç yıl okuyor, Nasıl uzman olabilirim, uzman doktor olmam için kaç yıl okumam lazım, uzman olmayan doktor, uzman doktor olmak için gerekenler, uzman doktor olma aşamaları, uzman doktor olmak istiyorum,

Blogumda bulabileceğiniz birçok yazı ile Tıp eğitimini 6 yıldan oluştuğunu görebilirsiniz. Tamamladığınız bu 6 yıllık eğitimden sonra bir Pratisyen Doktor olursunuz. Ama Tıp eğitimi bununla bitmiyor. 

Tıp Fakültesi sonrasında girebileceğiniz Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) yapılır. Bu sınavdan aldığınız puana göre bir uzmanlık bölümü seçebilirsiniz.

Yani, Uzman Doktor olmak için öncelikle Tıp Fakültesi eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. Sonrasında gireceğiniz uzmanlık sınavından başarılı olup bir uzmanlık bölümüne yerleşmeniz gerekiyor. Ama olay burada bitmiyor tabii ki.

Yerleştiğiniz bu uzmanlık bölümünde uzun bir süre eğitim almanız gerekiyor. Bu eğitimi başarı ile tamamlarsanız, sonucunda artık bir Uzman Doktor olabilirsiniz.

Uzmanlık süreleri bölümden bölüme değişmekle birlikte, Tıp Doktorları için en kısa 3 yıl en uzunu ise 6 yıldır. Bu sürelerde seçtiğiniz uzmanlık dalında uzmanlaşmaya çalışırsınız. Ve hepsi tamamlandıktan sonra artık bir Uzman Doktor olmuş olursunuz.

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnek vermek istiyorum. Bir Dahiliye Uzmanı olmak için neler yapmanız gerekiyor?

Öncelikle Tıp Fakültesini kazanıp Tıp eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. Bu eğitimi tamamladıktan sonra uzmanlık sınavına girmeniz gerekiyor. Uzmanlık sınavından yeterli puan ve sıralamayı sağlayıp, ülkemizdeki eğitim araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden birinin Dahiliye bölümünü tercih etmelisiniz. Seçtiğiniz bu bölüme yerleştikten sonra 4 yıllık Dahiliye asistanlığını yapacaksınız. Bu 4 yıldan sonra artık bir Uzman Doktor olabilirsiniz. Yani sözün özü; bir Dahiliye Uzmanı olmanız için en az 10 yıllık bir eğitim almanız gerekiyor.

Uzmanlıklar ile alakalı ilk yazım bu oldu. Umarım anlaşılabilmiştir konu. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 07.10.2018 – Pazar

Yorum Bırakın