Tıp Fakültesinde Sınıflar – 3. SINIF

Tıp Fakültesinde Sınıflar adlı yazı serisinde şimdi sıra 3.sınıfta. Daha önce bu seride yazdığım diğer yazıları dilerseniz buradan görüntüleyebilirsiniz.

Tıp Fakültesinde eğitimine devam eden öğrencimiz artık 3.sınıftadır. Bu öğrencimiz ilk iki yılın yoğun teorik eğitimi ile bunalmış, artık klinik açıdan bir şeyler öğreneyim diye yanıp tutuşmaktadır. Ve imdadına Tıp Fakültesi 3.sınıf eğitimi yetişir.
Detaylara inmeden önce bu yıl içinde görülen derslerden bahsedelim. Görülen dersler şunlardır;
• Farmakoloji
 Patoloji
 Klinik Dersler
Sadece bu kadar mı dediğinizi duyar gibiyim. Aslında bu yılın eğitimi bütün fakültelerde farklılıklar gösteriyor. Ama özelde bütün fakültelerde bu 3 ders okutulmaktadır. Bu dersler haricinde önceki yıllarda görülen dersler de devam edebiliyor bazı fakültelerde. 
Klinik diye ifade ettiğim dersi biraz açıklamam gerekiyor sanırım. Klinik derslerinizi anlatan hocalarınız birer Doktor. Hastanede hasta bakan, stajyerlik yıllarınızda sözlü sınavında karşınızda görebileceğiniz hocalar. Örnek verecek olursam; dolaşım sistemi kurulunda dersinize gelecek klinik hocalar Kardiyologlar ve Kalp-Damar Cerrahları olacak. Bu klinik derslerde artık hastalıkları, tanı ve tedavi yöntemlerini öğrenmeye başlayacaksınız.
Patoloji dersinde hastalıkların nasıl oluştuğunu, hangi mekanizmaların bozulduğunu ve neleri düzeltmemiz gerektiğini öğreneceksiniz. Farmakoloji dersi ile de yıllardır öğrendiğiniz bilgilerle tanı koyduktan sonra hangi etken maddelerle tedavi edebileceğinizi öğreneceksiniz.
Yani bir bakıma Tıp Fakültesinin 3.sınıfı, klinik eğitimin teorik eğitim yılıdır. Hastalıklar, tanılar ve tedaviler öğrenilir ama hepsi teorik aşamada kalır. Sonraki yıllarda bunların canlı kanlı halleriyle karşılaşacaksınız ama öncesinde iyi bir bilgi birikimi oluşturmak gerekiyor.
Tıp Fakültesi 3.sınıf genel hatlarıyla zor bir eğitim yılıdır. Ancak yıllardır teorik eğitim ile boğuşan Tıp Fakültesi öğrencisine klinik bilgiler sunduğu için oldukça sevilir. Klinik dersler dışında yoğun olarak görülen Patoloji ve Farmakoloji dersleri de en az Klinik dersler kadar güzel ve eğlencelidir.
Bu yıl da önceki yıllar gibi teorik ders ve pratik dersler ile geçer. Derslerin işlenme tarzı benzerdir ancak içeriğinde büyük değişim görülür. Ayrıca 3.sınıfta farklı olarak birçok pratik ders yapılır. Kan alma, sonda ve NG takma, sütür atma, CPR, birçok muayene gibi ileride meslek hayatınızı etkileyecek birçok konunun pratiği yapma şansına erişirsiniz ama maketler üzerinde. 
Üçüncü sınıfta yukarıda bahsettiğim farklılıklar dışında önceki iki yıl gibidir. Yine derslere girip çıkacaksınız, pratik ve laboratuvar derslerine katılacaksınız, sınavlardan geçme puanını almanız beklenecek ve sonunda yılı tamamladığınızda artık bir Stajyer Doktor olabileceksiniz. 

Tıp Fakültesi 3.Sınıf İçin Öneriler
• Derslere mutlaka girin
• Stajyerken rahat etmek istiyorsanız iyi ders çalışmalısınız
• Hastalıkların önce patofizyolojisini öğrenmeye çalışın
• Patofizyolojisini öğrendikten sonra bozulan mekanizmanın sonucunda ortaya çıkan semptomları düşünün
• Tersten gidip, semptomlar ile bozulan mekanizmaya ulaşmaya çalışın
• Pratik derslerde olabildiğince tekrar yapmaya çalışın
• Sınavlara çokça tekrar yaparak girin
• Her şeyi dozunda yapın (eğlence, sosyal aktivite, spor vs)
• Tıbbi faaliyetlere katılmaya gayret gösterin 
• En az 1 tane Tıp Kongresine katılın 
• Hayatınıza kaliteli şeyler katın, kaliteli şeyler için uğraşın, kaliteli zaman geçirin
Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 04.02.2017 – Pazar
Doktor Bun’u sosyal medyada da takip edin ; 

Leave a Reply