Tıp Fakültesinde Sınıflar – 5. SINIF

Tıp Fakültesinde Sınıflar yazı serisinde artık sona doğru yaklaşıyoruz. Şimdiki yazımızda sıra 5.sınıfta. Bu seride daha önce yazılan yazıları buradan görüntüleyebilirsiniz.

Tıp Fakültesinde 5.sınıf birçok özelliği ile önceki yılın yani 4.sınıfın devam gibidir. Bu yüzden bir önceki yazım olan “Tıp Fakültesinde Sınıflar – 4.SINIF” yazısını okuyarak birçok detaya ulaşabilirsiniz.

Beşinci sınıfta da Tıp Fakültesi öğrencimiz bir Stajyer Doktordur. Yıl içerisinde birçok staj alır ve bunları başarı ile tamamlamaya çalışır. Şayet bu yılı da başarı ile atlatabilirse önüne yeni bir serüven çıkacaktır. İnternlik.

Bu yılda da öğrencimiz birçok staj ile haşır neşir olur. Önceki yıl aldığı stajlardan daha farklıdırlar bunlar, çünkü neredeyse hepsi küçücük stajlardır. (Küçük staj tabiri kısa süreli/haftalı stajlar için kullanılır.) Önceki yıl yani 4.sınıfta uğraştığı devasa büyüklükteki stajlardan sonra bu stajlar o kadar da zor olamayacaktır. Çünkü hafta sayısı kısıtlı olan bu stajların ders yükü ve bilgi yükü o kadar da fazla değildir.

Bu yazıya da bakmalısınız: Tıp Fakültesinde Hangi Stajlar Yapılıyor?

Stajlar zorluk yönünden kolaylaşsa da çok sık sınava girme nedeniyle aslında o kadar da kolay olmayacaktır. Çünkü her iki veya üç haftada bir staj sınavına girmek öğrenciyi artık zorlamaya başlayacaktır. Hatta bir yerden sonra “sınav sınav nereye kadar” düşüncesi belirmeye başlayacaktır. Ne yazık ki yapacak bir şey yok bu konuda, bu stajlar geçilmeli ve öğrenilmeli, sonrasında son sınıfa ulaşılmalı.

Bu yıl içinde alınan staj sayısı Tıp Fakültelerine göre değişiklik göstermektedir. Okuduğum Tıp Fakültesinde 5.sınıfta tam 16 staj eğitimi verilmekteydi. Bunlardan bazıları bir haftalık stajlardı, daha bir sınavı yeni atlatmışken diğeri geliyordu.

Stajlar aslında artık bizleri zorlamaz bu yıl içinde ama her bir sözlü sınavı başlı başına bölüm sonu canavarıdır. Çünkü yeni hocaların yeni soru tarzlarıyla karşılaşıyorsunuz ve bunları cevaplamanız gerekiyor.

Çok sık sınava girmekten midir bilmiyorum ama 5.sınıf eğitimim sırasında en hızlı geçen yıl olmuştu. Oldukça keyifliydi ve belki de en çok anı biriktirdiğim yıldı.

Tıp Fakültesi 5.sınıfta birçok öğrenci önceden kaydoldukları TUS dershanelerine gitmeye başlar ve TUS için hazırlık yapar. Daha doğrusu ortalama olarak Türkiye genelinde Tıp Fakültelerinde 5.sınıfta öğrenciler TUS için hazırlanmaya başlar. Tabii bir çoğu daha yıl ortası gelmeden havlu atar ama yine de bir denemiş olurlar. TUS konusunda oldukça bilgi verici yazı fikirlerim var ve kısa süre sonra blogumda bulabileceksiniz.

Çok sık staj sınavına girme ve TUS için hazırlanmaya başlama dışında 5.sınıfın önceki yıl olan 4.sınıftan pek bir farkı yok. Bir de aslında şöyle birkaç farkı var; Bu yıl içerisinde girdiğiniz sınavlar öğrenci olarak artık son sınavlarınız olacak, ara tatiliniz ise öğrenci olarak son ara tatiliniz olacak. Aslında yaptığınız birçok eğitim faaliyetini artık öğrencilik adı altında son kez yapıyor olacaksınız.

Bu yıl bittikten sonra geçmiş olduğunuz 6.sınıfta artık öğrencilik değil ön hekimlik yapacaksınız, sonrasında da zaten öğrenciliğiniz bitecek ve artık bir meslek sahibi olacaksınız. Beşinci sınıfa dönüp bakıldığında bir de böyle bir farkı olduğunu söyleyebiliyorum şimdi.

Önceki yazımın son kısmında da belirttiğim gibi burada da söyleyeyim, bu yıl için önerilerde bulunmayacağım. Çünkü bu konuda yazdığım çok kapsamlı bir yazı var. Dilerseniz buradan okuyabilirsiniz.

• Bu yazıya da bakmalısınız: Yeni Stajyer Doktorlara Tavsiyeler

Güzel bir eğitim yılı olan Tıp Fakültesi 5.sınıfı bittikten sonra artık birçok şey değişecektir. Bu da serinin son yazısı olacak 6.sınıfın konusu. O yazımda görüşmek üzere.

Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 28.02.2018 – Salı
Doktor Bun’u sosyal medyada da takip edin ; 

Leave a Reply