Tıp Fakültesinde Sınıflar - HAZIRLIK SINIFI | Doktor Bun

Tıp Fakültesinde Sınıflar – HAZIRLIK SINIFI

Tıp Fakültesi hakkında akla gelebilecek tüm detayları bir araya toplama amacım vardı. Bu amaç için yepyeni yazı serilerine başlıyorum. “Tıp Fakültesinde” adlı yazı serileri için şimdilik 5 ayrı kategori belirledim. Her bir seride 6 ile 20 arasında değişen sayıda yazı olacak. Bu serilerden ilki; Tıp Fakültesinde Sınıflar. Ardı ardına gelecek yazılar ile bir tıbbiyelinin eğitim yılları hakkında daha detaylı fikir sahibi olabileceksiniz. O zaman başlayalım.

Tıp Fakültesi her ne kadar 6 yıl olarak bilinse de aslında öyle değil. Çünkü  6 yıl minimum halidir. Bazı Tıp Fakültelerinde zorunlu hazırlık sınıfları olduğundan eğitim 7 yıla çıkıyor. Diğer taraftan Tıp’ın zorlu eğitimi dolayısıyla tüm sınıfları kalmadan geçebilmek de büyük bir emek gerektiriyor. Şayet hazırlık sınıfı olmayan bir fakültede okur ve hiç yıl uzatmaz iseniz ancak o zaman Tıp 6 yıl olur. 

Hazırlık sınıf nedir?

Bir fakültede eğitim alabilmek için öğrencilere belirlenmiş bazı meziyetleri kazandırmak amacıyla okutulan eğitim yılına verilen genel bir isimdir. Bölümlere göre bu eğitim sınıfının içeriği değişebilirken, Tıp Fakülteleri için hazırlık sınıfında verilen eğitim öğrencinin İngilizce öğrenmesi içindir. 


Hangi Tıp Fakültelerinde zorunlu hazırlık sınıfı bulunmaktadır?

• Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi (Türkçe Tıp Fakültesi de mevcut)
 Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Bezm-i Alem Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (Türkçe Tıp Fakültesi de mevcut)
 Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi (Türkçe Tıp Fakültesi de mevcut)
 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (Türkçe Tıp Fakültesi de mevcut)
 İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi (Türkçe Tıp Fakültesi de mevcut)
 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (Türkçe Tıp Fakültesi de mevcut)
 Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi 
 Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi (Türkçe Tıp Fakültesi de mevcut)
 Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi (Türkçe Tıp Fakültesi de mevcut)
 TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi (Türkçe Tıp Fakültesi de mevcut)

Şu yukarıdaki listeyi çıkarmak bir saatimi aldı. 😄 Sıraladığım Tıp Fakültelerinin bazılarının Türkçe eğitim veren sınıfları da bulunmakta. Bunun dışında listedeki bazı Tıp Fakültelerinin eğitim dili %30 İngilizce. Ama genel olarak listedeki fakültelerin eğitim dilleri %100 İngilizce.

Hazırlık Sınıfı okumak zorunlu mudur? 

Eğer eğitim dili İngilizce olan bir Tıp Fakültesi seçmiş iseniz hazırlık sınıfı okumanız gerekebilir. Ancak yeterli düzeyde İngilizceniz varsa muafiyet sınavına girerek hazırlık sınıfını es geçip direk 1.sınıftan başlayabilirsiniz. Bir yılın önemli bir süre olduğunu düşünürsek, yukarıdaki fakültelerden birini seçmiş iseniz muafiyet sınavına çalışmanızı tavsiye ederim.

Hazırlık sınıfının avantajları nelerdir?

Eğer İngilizce öğrenmek istiyorsanız bir yıl boyunca size sadece dil eğitimi verilecek. İster istemez düzeyi sizin becerinize bağlı olacak şekilde İngilizce öğreneceksiniz. TUS’a girmek için İngilizce yeterliliği gerektiği için dil sınavlarını rahat bir şekilde verebilirsiniz. Yurt dışında stajlar yapabilirsiniz. Yine yurt dışında uzmanlık eğitimi alabilir ve akademik kariyer yapabilirsiniz. Uluslararası makale yayınlamak sizler için daha kolay olabilir. İşin içine İnglizcenin girdiği tüm yerlerde bir adım önde olacaksınız.

Hazırlık sınıfının dezavantajları nelerdir?

YGS – LYS gibi iki büyük sınavdan çıktıktan sonra öğrencilerde büyük bir bilgi kazanımı becerisi olur. Eğer hazırlık sınıfı okursanız bu beceriniz bir miktar gerileyecektir. Çünkü bir yıl boyunca sadece bir konuyla ilgilenecek, akranlarınıza göre daha az ders görecek ve daha az ders çalışacaksınız. Hazırlık sınıfı okuyarak 1.sınıfa başlayan öğrenciler direkt 1.sınıfa başlayan öğrencilere göre biraz daha fazla efor sarfetmek zorunda kalacaktır. 
Bunun dışında, extra 1 yıl eğitim ile minimum 7 yıl olacak bir üniversite hayatınız olacak. Ayrıca öğrendiğiniz dili kullanmazsanız bir süre sonra öğrendiklerinizi unutma problemi de yaşayabilirsiniz. Bu yüzden hazırlık sınıfı okuyacaksanız eğitim dili de İngilizce olacak bir Tıp Fakültesini seçmek daha mantıklı olacaktır.
Hazırlık sınıfında kaç saat ders görülüyor?
Günden güne değişmekle birlikte 4 ila 8 saat arasında değişebiliyor. Genelde dersler sabah 08:00 -12:00 ve 10:00 – 15:00 arasında günlük 4’er saat ders şeklinde olmaktadır. Daha detaylı bilgi için seçilen fakültenin öğrenci işlerine danışılabilir. 
Hazırlık sınıfı için Doktor Bun’dan birkaç tavsiye. 
Zorunlu hazırlık sınıfı olan fakültelerden birini seçmiş iseniz muafiyet sınavını geçmek için yaz döneminde çalışmanızı öneririm. Muafiyet sınavını geçen öğrencilerin bir düzeyde dil bilgisi olduğundan dolayı ileriki yıllarda boş zamanlarında alacağı kurslar ile kendini daha da geliştirebilir.
Şayet hazırlık sınıfı okumak zorunda kalırsanız kendinizi boşlukta bulabilirsiniz. Mümkün olduğunca çaba göstererek dil becerinizi en üst seviyeye çıkarınız. Ayrıca boş vakitlerinizde kendinizi geliştirmek adına faaliyetler yapmanız ileriki yıllar ve hayatınız için faydalı olacaktır. 
Serinin sıradaki yazısında artık Tıp Fakültesine giriş yapacağız. Tıp Fakültesinde 1.sınıfta neler olup bitiyor, hangi dersler görülüyor, neler öğreniliyor gibi detaylı bir yazı ile karşınızda olacağım. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.
Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 08.08.2017 – Pazartesi
Doktor Bun’u sosyal medyada da takip edin ; 

One Response

  1. Hasan Karal Ağustos 13, 2017

Yorum Bırakın