Mecburi Hizmet (DHY) Görev Süreleri Ne Kadardır?

Devlet Hizmet Yükümlülüğü, halk arasında ve devlet kurumlarında çalışanlar arasında mecburi hizmet veya zorunlu hizmet olarak adlandırılır. Mezun olduktan sonra atandığınız kurumda bir süre çalışmayı ifade eder. Mecburi hizmetin ne olduğu hakkında yazmış olduğum Devlet Hizmet Yükümlülüğü (DHY) nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Atandığınız kurumlarda önceden belirlenmiş süreler kadar çalışmalısınız. Şayet mecburi hizmet süresi yerine getirilmezse çeşitli kısıtlamalara tabi tutulacaksınız. Peki Devlet Hizmet Yükümlülüğü veya diğer adıyla mecburi hizmet süresi ne kadardır? Hangi hizmet bölgesinde kaç gün çalışılmalıdır?

mecburi-hizmet-gorev-suresi-ne-kadardir-kac-gundur-zorunlu-hizmet-dhy.jpg

Zorunlu (mecburi) hizmet ya da resmi adıyla Devlet Hizmet Yükümlülüğü için, atandığınız yerde önceden belli olmuş sürelerde çalışmanız gerekmektedir. Bu süreyi tamamlamadan Doktorluk yapmanız engellenmiş ve tayin hakkı gibi bazı diğer haklar elinizden alınmıştır. Peki mecburi hizmetiniz için görev süreniz ne kadardır?

Mecburi hizmet süreleri için, ülkemiz 6 gruba ayrılmaktadır. İller ve ilçeler sosyoekonomik gelişmişliklerine göre gruplara ayrılmaktadır. Birinci grup yerleşim yerlerinde DHY süresi 600 günken, altıncı bölge yerleşim yerlerinde 300 gündür. Yazının konu başlığına genel olarak bir yanıt verecek olursam, mecburi hizmet görev süresi 300 gün ila 600 gün arasında değişmektedir.

Bu sürelerin içine hafta sonları, resmi tatiller ve raporlu günler de dahildir. Göreve başladığınız günden itibaren hesaplanmaktadır. Hemen aşağıda bölge bölge mecburi hizmet sürelerini görebilirsiniz.

 Gruplara Göre Mecburi Hizmet Süresi 

 Altıncı grup  ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerlerinde 300 gün 
 Beşinci grup  ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile altıncı grup ilçe merkezlerinde 350 gün 
 Dördüncü grup  ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile beşinci grup ilçe merkezlerinde 400 gün 
 Üçüncü grup  ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile dördüncü grup ilçe merkezlerinde 450 gün 
 İkinci grup  ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile üçüncü grup ilçe merkezlerinde 500 gün 
 Birinci grup  ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile ikinci grup ilçe merkezlerinde 550 gün 
 Birinci grup  ilçe merkezlerinde 600 gün 

Atandığınız il veya ilçenin bulunduğu grubu bulmalı ve daha sonrasında bu listeye bakmalısınız. Atandığınız veya atanmak istediğiniz il ya da ilçeyi İl ve İlçelerin Mecburi Hizmet Süreleri – Tam Liste / 872 İlçe adlı yazımda bulabilirsiniz.

Devlet Hizmet Yükümlülüğü ve mecburi hizmet ile alakalı hazırladığım yazıları “Mezuniyet Sonrası Dönem” adlı yazı kategorisinde bulabilirsiniz. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Yorumlar (32)

 1. Ferhat
 2. Drmehmet
 3. ercan başol
 4. Elif Ceren
 5. Burak
 6. Abdullah
   • Dr yorgun
 7. Kadir ARSLAN
 8. Sertaç Hancıoğlu
 9. Doktor bey
   • Nur
 10. Merve Y.
 11. doktor
 12. Sssl
 13. Doktor
 14. RED

Yorum Bırakın..

Doktorlar ve Tıp Fakültesi öğrencileri için kurulan soru-cevap sistemi DoktorBun.com kullanıma açıldı.Siteye git
+