Mecburi Hizmet (DHY) Görev Süresi Ne Kadardır? | Doktor Bun

Mecburi Hizmet (DHY) Görev Süresi Ne Kadardır?

Mezuniyet sonrası dönem yazı serisinin bir önceki yazısında sizlere Devlet Hizmet Yükümlülüğünden ne olduğundan bahsetmiştim. Dilerseniz buradan okuyabilirsiniz o yazıyı.

Bu yazıda ise, sizlere daha farklı bir konudan bahsetmeye çalışacağım. Devlet Hizmet Yükümlülüğü ya da daha çok bilinen adıyla mecburi hizmet yaparken ne kadar süre çalışmanız gerekecek? Bölgelere göre mecburi hizmet süresi ne kadardır? 

mecburi-hizmet-gorev-suresi-zorunlu-hizmet-gorev-suresi-ne-kadar-kac-gun

Zorunlu (mecburi) hizmet ya da resmi adıyla Devlet Hizmet Yükümlülüğü için, atandığınız yerde önceden belli olmuş sürelerde çalışmanız gerekmektedir. Bu süreyi tamamlamadan Doktorluk yapmanız engellenmiş ve tayin hakkı gibi bazı diğer haklar elinizden alınmıştır. Peki mecburi hizmetiniz için görev süreniz ne kadardır?

Mecburi hizmet süreleri için, ülkemiz 6 gruba ayrılmaktadır. İller ve ilçeler sosyoekonomik gelişmişliklerine göre gruplara ayrılmaktadır. Birinci grup yerleşim yerlerinde DHY süresi 600 günken, altıncı bölge yerleşim yerlerinde 300 gündür. Yazının konu başlığına genel olarak bir yanıt verecek olursam, mecburi hizmet görev süresi 300 gün ila 600 gün arasında değişmektedir.

Bu sürelerin içine hafta sonları, resmi tatiller ve raporlu günler de dahildir. Göreve başladığınız günden itibaren hesaplanmaktadır. 

Hemen aşağıda bölge bölge mecburi hizmet sürelerini görebilirsiniz.

 #  Altıncı grup 
ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerlerinde 300,

 #  Beşinci grup 
ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile altıncı grup ilçe merkezlerinde 350,

 #  Dördüncü grup 
ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile beşinci grup ilçe merkezlerinde 400

 #  Üçüncü grup 
lçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile dördüncü grup ilçe merkezlerinde 450,

 #  İkinci grup
ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile üçüncü grup ilçe merkezlerinde 500,

 #  Birinci grup
ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile ikinci grup ilçe merkezlerinde 550,

 #  Birinci grup ilçe merkezlerinde 600, gündür.

Devlet Hizmet Yükümlülüğü konusu oldukça geniş bir alana sahiptir. Blogumda bulunan “mezuniyet sonrası dönem” kategorisinde birçok soruya yanıt bulabilirsiniz.

Ayrıca, hangi ilin ve hangi ilçenin kaçıncı grupta olduğunu yazdığım bir yazıyı da blogumda bulabilirsiniz. “İl ve İlçelerin Mecburi Hizmet Süreleri – Tam Liste / 872 İlçe” adlı yazıma bakmayı unutmayınız.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 08.10.2018 – Pazartesi

Yorum Bırakın