Mecburi Hizmet (DHY) Yapmadan Doktorluk Yapılabilir Mi? | Doktor Bun

Mecburi Hizmet (DHY) Yapmadan Doktorluk Yapılabilir Mi?

Mecburi hizmet ile alakalı birçok cevap bekleyen soru var. Birçoğuna kulaktan dolma bilgiler ile ancak cevap bulabiliyoruz. Daha net ve anlaşılır olması açısından detay yazıları yazmamda da fayda var.

Mecburi hizmetinizi ya da resmi adıyla Devlet Hizmet Yükümlülüğünüzü yapmadan Doktorluk yapabilir misiniz? Şimdi bu soruya detaylı bir açıklama ile cevap getirelim.

 

mecburi-hizmet-dhy-yapmadan-doktorluk-yapılabilir-m

 

Bu sorunun yanıtı genel hatlarıyla; hayır. DHY‘nizi tamamlamadan görev yapmanızın önü ne yazık ki kapalı.
Pratisyen bir hekimsiniz ve ülkemizin herhangi bir yerine atamanız yapıldı. Atandığınız yerde önceden belirlenmiş olan mecburi hizmet görev sürenizi tamamlamanız gerekiyor. Bu süreyi tamamlamadan yani DHY’niz üzerinizden kalkmadan tayin hakkınız olmuyor, yani istediğiniz yere gidip çalışamıyorsunuz. Yine DHY’niz üzerinizden kalkmadan özel kurumlarda çalışamıyorsunuz.
Bu durum Uzman Doktorlar için de geçerli. Uzmanlığınızı tamamladıktan sonra atandığınız kurumda, size ait hizmet yükümlülüğü sürenizi tamamlamanız gerekiyor. Bu süreyi tamamlamadan herhangi bir özel hastanede çalışamazsınız. Bu kuralı yıkıp DHY süresini tamamlamadan başka özel kurumlarda çalışan uzmanlar olmasına karşın, tespit edilmesi halinde hem hastaneye hem de Hekime ceza ve yaptırımlar uygulanmaktadır.
Peki mecburi hizmet süresini tamamlamadan hiç mi Doktorluk yapamıyorsunuz? Aslında yapabiliyorsunuz ama efektif olarak değil. İş yeri hekimliği, diyaliz merkezleri hekimliği gibi işler yapabilirsiniz. Ancak bunları yapabilmeniz için de, öncelikle kurslarına katılmalı ve sonrasında sınavlara girip sertifika almalısınız.
Sözün özü şu; DHY görev sürenizi tamamlamadan efektif bir Hekimlik yapmanızın önü kapalı. Bazı çıkış noktaları olsa da her Hekimi tatmin edecek düzeyde değil bu işler.
Son olarak, Pratisyen Hekimken uzmanlığı kazandığınızda ya da Uzman Hekimken yandal uzmanlığını kazanırsanız mecburi hizmetinizi tamamlamanıza gerek kalmadan uzmanlık eğitimlerinizi almaya gidebilirsiniz. İlerleyen yazılarda bu konuda daha detaylı yazılar yazmaya çalışacağım.
Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 12.10.2018 – Cuma

Comments (2)

  1. cüneyt Aralık 6, 2018
    • Doktor Bun Doktor Bun Aralık 7, 2018

Yorum Bırakın