Mecburi Hizmet (DHY) Yapmadan Doktorluk Yapılabilir Mi?

Mecburi hizmet dönemiyle alakalı olarak merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Bu konulara net cevap bulmak ise oldukça zordur. Doktor Bun‘da yer alan mezuniyet sonrası dönem kategorisi, bu konulardaki en büyük yardımcınız olacaktır.

Merak edilen bir diğer soru; mecburi hizmet (DHY) yapmadan Doktorluk veya görev süresini tamamlamadan Doktorluk yapılabilir mi? Zorunlu hizmeti tamamlamadan nasıl Doktorluk yapabilirsiniz? Tüm bu soruların cevabı hemen aşağıda.

mecburi-hizmet-yapmadan-doktorluk-yapilabilir-mi.jpg

İlk olarak şu soruya yanıt vereyim; mecburi hizmet yapmadan veya mecburi hizmeti tamamlamadan Doktorluk yapılabilir mi?

Bu sorunun temel yanıtı; hayır. Devlet Hizmet Yükümlülüğünüzü tamamlamadan Doktorluk yapmanızın önü kapatılmış durumdadır. İstifa ederseniz veya hiç göreve başlamazsanız, başka bir devlet kurumunda çalışmanız bir süre (1 yıl kadar) engellenir.

DHY’niz üzerinizden kalkmadan tayin hakkı elde edemiyorsunuz. Bulunduğunuz görev yerinde, önceden belirli olan mecburi hizmet süreniz kadar çalışmalısınız.

Devlet Hizmet Yükümlülüğünüz üzerinizde bulundukça özel kurum veya kuruluşlarda yasal olarak çalışamazsınız. Bu durum hem Pratisyen Hekimler hem de Uzman Hekimler için geçerlidir.

Evet, bu durum Uzman Hekimler için de geçerli. Uzmanlığınızı tamamladıktan sonra atandığınız kurumda, size ait hizmet yükümlülüğü sürenizi tamamlamanız gerekiyor. Bu süreyi tamamlamadan herhangi bir özel hastanede çalışamazsınız.

Bu kuralı yıkıp DHY süresini tamamlamadan başka özel kurumlarda çalışan uzmanlar olmasına karşın, tespit edilmesi halinde hem hastaneye hem de Hekime ceza ve yaptırımlar uygulanmaktadır.

Mecburi Hizmet Yapmadan/Tamamlamadan Yapılabilecek Doktorluklar

Bu konular, birçok sınırlamaya tabii tutulmuş olsa da tamamıyla sınırlandırma yoktur. Tıp Fakültesi diplomasının işlev alanı oldukça geniştir. Biz sadece Pratisyenlik veya Uzmanlık olarak sınırlandırarak kısıtlıyoruz kendimizi.

Hekimlik sadece hastane içinde yapılan bir meslek değildir. Poliklinik veya ameliyathaneye kısıtlanmış bir meslek hiç değildir.

Mecburi hizmetinizi tamamlamadan dahi yapabileceğiniz çeşitli Hekimlikler bulunmaktadır.

 #   İş Yeri Hekimliği 

Bu konuda başı çeken Hekimlik, iş yeri Hekimliğidir. Haftalık ve aylık hesaplanan çalışma saatleri, saatlik ücret ve diğer pek çok avantajı vardır. İş yeri Hekimliği kursuna kayıt olup kursu tamamlıyorsunuz. Yılda 2 defa yapılan iş yeri hekimliği sınavına girip yeterli puanı almalısınız.

İş yeri Hekimliği belgenizi aldıktan sonra önünüze birçok iş seçeneği açılacaktır. İş yeri Hekimliği ile alakalı daha detaylı yazılar yazacağım.

 #   Diyaliz Merkezi Hekimliği 

Tıbbi işlemlerin yapıldığı tüm merkezlerde Hekim bulunması zorunluluğu bulunmaktadır. Diyaliz merkezleri de bunlardan biridir. Ülkemizdeki bazı üniversite hastanelerinde birkaç ay süreyle diyaliz adına eğitim veriliyor.

Bu yerlerden sertifika alıp çeşitli diyaliz merkezlerinde Hekimlik yapılabilmektedir. İleride bu konuda da yazı yazmayı planlıyorum.

 #   Tamamlayıcı Tıp Sertifikaları 

Geleneksel ve tamamlayıcı yöntemlerle tedaviler son yıllarda daha popüler hale gelmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından Doktorlara yönelik eğitimler verilmektedir. Bu eğitimleri aldıktan sonra çeşitli işler yapılabilir.

Hekimlerin yapabileceği tamamlayıcı Tıp yöntemleri şunlardır; fitoterapi (bitkilerle tedavi), akupunktur, kupa terapi, sülük tedavisi, hipnoz, ozon terapi, mezoterapi, apiterapi, proloterapi, osteopati, refleksoloji, homeopati, kayropraktik, larva uygulaması ve müzik terapisidir.

Mecburi Hizmet Yapmadan Doktorluk Yapmak

Mecburi hizmetinizi tamamlamadan efektif olarak Hekimlik yapmanız engellenmiştir. Devlete bağlı kuruluşlarda veya özel kuruluşlarda çalışmanız konusunda çeşitli kısıtlılıklar bulunmaktadır.

İstifa edince ne kadar süre devlette çalışılamıyor, bakanlık kadroları tercihleri nasıl oluyor gibi merak edilen konular için ayrı ayrı kapsamlı yazılar yazacağım. Bu yazıları mezuniyet sonrası dönem kategorisinde bulabileceksiniz.

Devlet Hizmet Yükümlülüğünü yerine getirmeden yapılabilecek bazı Doktorluklardan kısaca bahsettim sizlere. Bu bilgileri kısa bir süre içerisinde bulup yazımda kullandım. Daha birçok konuda Doktorluk yapılabilir. Araştırma yapmalısınız.

Son olarak, Pratisyen Hekimken uzmanlığı kazandığınızda ya da Uzman Hekimken yandal uzmanlığını kazanırsanız mecburi hizmetinizi tamamlamanıza gerek kalmadan uzmanlık eğitimlerinizi almaya gidebilirsiniz. İlerleyen yazılarda bu konuda daha detaylı yazılar yazmaya çalışacağım.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Yorumlar (16)

 1. cüneyt
  • Doktor Bun
   • cemre korkmaz
 2. Pelin
 3. Edip
 4. Harun
 5. Dilara
 6. Elif
 7. Ayşe acar

Yorum Bırakın..

Doktorlar ve Tıp Fakültesi öğrencileri için kurulan soru-cevap sistemi DoktorBun.com kullanıma açıldı.Siteye git
+