Devlet Hizmet Yükümlülüğü (DHY) Nedir? | Doktor Bun

Devlet Hizmet Yükümlülüğü (DHY) Nedir?

Birçok insanın Doktorluk ve Tıp Fakültesi hakkındaki bilgilerini birinci elden edinmeleri için çabalıyorum. Tıp Fakültesi öncesi ve Tıp Fakültesi dönemi hakkındaki yazılarla dolu olan blogumun kapsamını zaman ilerledikçe genişletmeye çalışıyorum.

Kendi atama dönemimde farkettiğim üzere, bilgi açığı olarak en fazla eksik Tıp Fakültesi bittikten sonra neler yaşandığı konusunda oldu. Bu yüzden en temelden, en ince ayrıntıya kadar bir “Mezuniyet Sonrası Dönem” kategorisi oluşturmaya karar verdim. Plan defterime göre bu konuda yirmiye yakın yazı yazacağım. Umarım ilerleyen dönemlerde Hekimliğe başlayacak insanlar için güzel bir rehber çıkar ortaya. Hadi bakalım, başlayalım o zaman.
Mecburi Hizmet nedir, Doktorlar mecburi hizmet yapar mı, Doktor ataması nasıl yapılır, Devlet Hizmet Yükümlülüğü nedir, dhy nedir, dhy nasıl yapılır, dhy kurası, kuraları, devlet hizmet yükümlülüğü kimler içindir, dhy atmasına katılma, mecburi hizmet süreleri, mecburi hizmet hakkında bilgi,
İlk konumuz DHY. Tam açılımı ile Devlet Hizmet Yükümlülüğü. Daha çok bilinen adıyla Mecburi Hizmet. Peki nedir bu Devlet Hizmet Yükümlülüğü?
Kısa bir cümle ile ifade edeyim önce; Doktorların yapmak zorunda olduğu zorunlu hizmetin resmi adıdır. Şimdi bir de uzunca açıklayayım.
Devlet Hizmet Yükümlülüğü, kanun ile belirlenmiş bir durumdur. 5371 sayılı kanun ile Sağlık Hizmetleri Temel Kanununa eklenen hükümler uyarınca, 05.07.2005 tarihinden sonra mezun olan, uzmanlığını tamamlayan ya da yandal uzmanlığını tamamlayan hekimlerin, Sağlık Bakanlığı tarafından atandıkları yere göre değişen 300 ila 600 gün süreyle görev yapması zorunluluğudur.
Devlet Hizmet Yükümlülüğü yeni mezun olmuş Hekimler, uzmanlık eğitimini yeni tamamlamış Hekimler ve yandal uzmanlığını tamamlayan Hekimler içindir. Bu üç farklı konumdaki Doktorların bakanlık tarafından atamaları yapılır. Yapılan atamalara göre atandığınız yerlerde minimum çalışma süreleriniz belli olur.
Bu süreler çeşitli koşullara göre kademelere ayrılır ve atandığınız yerin kademesine göre 300 gün ila 600 gün arasında zorunlu olarak orada çalışmak zorundasınız.
Devlet Hizmet Yükümlülüğü, bakanlığın ülke genelinde hekimlerin eşit sayıda dağılması için çıkardığı uygulamadır. Ama yıllar ilerledikçe farklı hallere bürünmüş ve birçok yanlışı, eziyeti ve zorluğu beraberinde getirmiştir.
Mecburi hizmet ya da daha resmi adıyla Devlet Hizmet Yükümlülüğü budur. Mezuniyet Sonrası Dönem kategorisinde diğer yazıları bulabilirsiniz.
Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 03.10.2018 – Çarşamba
 

Yorum Bırakın