Büyük Stajlar Nedir? Hangileridir? | Doktor Bun

Büyük Stajlar Nedir? Hangileridir?

Daha önce stajlar ile alakalı birçok yazı yazdım. Bu yazılarda ara ara küçük ve büyük stajlar gibi kelimeler kullandım. Bu yazımda, kısaca büyük stajların neler olduğundan ve neden böyle isimlendirildiğinden bahsedeceğim.

Tıp Fakültesinde götülen stajlar nelerdir, Neler büyük stajlar, büyük stajlar nedir, Büyük stajlar nelerdir, büyük staj, kaç hafta, tıp fakültesi stajları, büyük staj hangileridir, Tıp fakültesinde hangi stajlar görülür, en zor stajlar nelerdir,

Tıp Fakültesinde 4. ve 5.sınıflarda 30’a yakın staj yapılır. Bu stajların görüldüğü süreler ise değişkenlik göstermektedir. Bunlar arasında sadece 1 hafta anlatılan stajlar olduğu gibi, 10 hafta kadar da anlatılan stajlar bulunmaktadır.

İşte stajların küçük ve büyük olarak isimlendirilmesi buradan geliyor. Büyük stajlar hafta sayısı olarak fazlaca olan stajlardır. Bu stajlar Tıp eğitiminin ve Doktorluğun temelini oluşturmaktadır.

Büyük stajlar olarak adlandırılan stajların hafta sayısı 7 ila 10 hafta arasında değişmektedir. Yani yaklaşık olarak 2 ay boyunca bu stajların eğitimlerini alır, pratik ve klinik becerilerini edinirsiniz. Peki büyük stajlar hangileridir?

Bunlar:
• Dahiliye (İç Hastalıkları)
• Pediatri (Çocuk Hastalıkları)
• Genel Cerrahi
• Kadın Doğum ve Hastalıkları

Gördüğünüz üzere en fazla hasta potansiyeline sahip 4 bölüm Tıp eğitiminin de en fazla süre ile işlenen stajlarını oluşturmaktadır. Dahiliye ve Pediatri gibi branşların yandalları, sonraki yazımda bahsedeceğim birçok bölümden daha büyük bir teorik bilgiye ve hasta sayısına sahiptir. Ayrıca bu bölümlerin devasa bilgi yükü bulunmaktadır.

Büyük stajlar Tıp eğitiminin ve Doktorluğun temelidir. Bu yüzden 2 ay kadar sürede bile ancak anlatılabilmektedir ve bu yüzden büyük stajlar olarak ifade edilmektedirler.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 04.10.2018 – Perşembe

Yorum Bırakın