Tıp Fakültesinde Stajlar – DAHİLİYE

Tıp Fakültesinde Stajlar yazı serisine sonunda başlıyoruz. Yazı serimizin ilk yazısı Dahiliye üzerine. Dahiliyenin ilk yazımızda anlatılıyor olmasının başlıca birkaç sebebi var. Tıp Fakültesinin en uzun ve en zor stajı oluşu bu nedenlerin başında geliyor. Hekimlik hayatına en çok katkıyı yapacak stajın da Dahiliye oluşu ilk yazının konusu olmasını sağlıyor. O zaman Dahiliye stajının detaylarına inelim.
Tıp Fakültesinde Stajlar - Dahiliye, dahiliye stajı ne zaman görülür, dahiliye stajı, dahiliye sözlü soruları, dahiliye stajı anıları, dahiliye staj önerileri, dahiliye neden zor, iç hastalıkları stajı ne zaman görülür, iç hastalıkları stajında hangi konular görülür, Tıp Fakültesinde Dahiliye stajı, büyük stajlar
Peki Dahiliye bölümü nelerle ilgilenir? ilk olarak buna yanıt verelim.

Dahiliye (iç hastalıkları) departmanı çocukluk çağını aşmış bireylerin iç organ sistemleri ile ilgili incelemeleri yapar. Bu sisteme ait organların fonksiyon bozukluklarıyla ilgili teşhis ve tedavi hizmetini verir.

İç hastalıkları olarak bilinen bu bölümün ilgi alanı inanılmaz derecede büyüktür. Bu büyüklük nedeniyle birçok alt dala ayrılmaktadır. Aşağıdakiler ise Dahiliyenin yandallarıdır ve staj sırasında eğitimi verilmektedir.

• Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
• Gastroenteroloji
• Geriatri
• Hematoloji
• İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları
• İş ve Meslek Hastalıkları
• Nefroloji
• Romatoloji
• Tıbbi Onkoloji
• Yoğun Bakım

Gördüğünüz üzere, yandal olarak 10 tane birime ayrılmaktadır. Kardiyoloji ve Göğüs Hastalıkları bölümüne ait birçok nokta da Dahiliye stajını içerisinde işlenebilmektedir.
Dahiliye stajı birçok Tıp Fakültesinin 4.sınıfında eğitimi verilmektedir. Dördüncü sınıfta genel olara büyük stajlar denilen stajlar yer almakatadır ve bunların da en büyüğü Dahiliyedir. Bu yüzden eğitim süresi olarak en uzun süre Dahiliye stajının eğitimleri verilmektedir.

İlginizi çekebilir → Tıp Fakültesinde Hangi Stajlar Yapılıyor?

Dahiliye stajı birçok Tıp Fakültesinin en zor stajıdır. Çok büyük bir ders yükünün olması, ders yükünü oluşturan konuların önemi, yıllanmış hocalarının oluşu, birçok pratik ve muayene eğitimini içinde bulundurması gibi birçok sebep sayabiliriz.
Her gün teorik dersler sonrası, servislerde vizitler ve pratik derslerle eğitim yapılır. Öğrencilerden hasta hazılamaları ve vizitler sırasında sunmaları istenir. İlk haftalarında çeşitli muayene eğitimleri de verilmektedir. 
Dahiliye stajının sonuna geldiğinizde, sizi bin sayfayı aşan notlar bekliyor olacak. Bu notlardan teorik, hasta başı ve sözlü sınavlarına gireceksiniz. Hasta başı sınavı ve teorik sınavı geçilebilir gibi olsa da Dahiliye stajının sözlü sınavı tam bir bölüm sonu canavarıdır. Çeşitli yandallardan gelen hocaların olduğu bir ekip karşısında soru bombardımanına tutulacaksınız. 

İlginizi çekebilir → Tıp Fakültesinde Sınıflar – 4. SINIF

Oldukça yoğun ders programı olan bir stajdır Dahiliye. Bunun yanında muayene eğitimleri ve çeşitli pratikleri ile oldukça öğreticidir. Zor olsa da iyi öğrenildiği takdirde Hekimlik hayatınızı ileri taşıyacak en önemli stajdır. Bu yüzden Dahiliye stajında iken elinizden gelebilecek her şeyi yaparak büyük bir yol alabilirsiniz.
İlk staj konulu yazımı burada sonlandırıyorum. Sonraki staj yazılarımda görüşmek üzere. 
Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 14.09.2018 – Cuma

Leave a Reply