Müstafilik/İstifa Sonrası TUS’da EAH veya SBA Kadrosu Tercihi

Blogum üzerinden en çok aldığım sorulardan biri şu; “istifa ettim veya müstafi oldum, TUS’da EAH ve SBA kadrosu tercih edebilir miyim?“. Bu soru pek çok değişik şekilde soruldu ve sorulmaya devam ediyor.

Müstafilik ve istifa nedeniyle memuriyete girme cezaları ışığında bu konuyu derinlemesine inceleyeceğiz. En önemlisi de ÖSYM’nin TUS sınav klavuzunda belirlediği sürelerle net şeyler söyleyeceğiz. Hadi başlayalım.

Müsfafilik/İstifa Sonrası TUS'da EAH veya SBA Kadrosu Tercihi, eah sba tercihi

Müstafilik veya İstifa Sonrası TUS Tercihi

Birçok Hekim belirli bir süre görev yaptıktan sonra istifa ediyor veya hiç göreve başlamıyor. Müstafi kalınca veya istifa edince bir süre memuriyete girme cezası oluşuyor.

Bu ceza süreleri şunlardır:

 • Müstafi olunca 12 ay boyunca (360 gün) memuriyete geri dönülmüyor.
 • Usullü istifa edince 6 ay (180 gün) boyunca memuriyete geri dönülmüyor.
 • Usulsüz istifa edince 12 ay (360 gün) boyunca memuriyete geri dönülmüyor.
 • Sözleşmeliden istifa edince herhangi bir memuriyet cezası bulunmuyor.

Bildiğiniz üzere Eğitim Araştırma Hastanesi (EAH) kadroları ve Sağlık Bakanlığı (SBA) kadroları TUS tercihindeki memuriyet kadrolarıdır. Bu kadroları tercih ederseniz aslında bir memur oluyorsunuz.

YÖK kadrolarında ise memuriyet durumu bulunmamaktadır. İstifa ettikten sonra veya müstafi olduktan sonra beklemeye gerek kalmadan YÖK kadrolarını tercih edebilirsiniz.

Şunu unutmamalısınız; üniversite hastanelerindeki tüm kadrolar YÖK kadrosu değildir. Ayrıca SBA kadroları da bulunmaktadır. Tercih verirken dikkat etmelisiniz.

• • •

İstifa eden veya müstafi kalan Hekimler uzmanlık sınavına girip bir bölüme yerleşmek istiyorlar. Özellikle EAH ve SBA kadrolarına yerleşirken memuriyete girme ile ilgili süre cezaları konusunda kafaları karışıyor.

Bu durum nedeniyle oldukça fazla soru aldım. Aldığım sorulardan bazıları şöyle:

 • Ağustos DHY’si ile atanacağım ama müstafi kalacağım. Şubat TUS’unda EAH veya SBA kadrosu yazabilir miyim?
 • Bir süre önce usullü istifa ettim. En erken ne zaman EAH – SBA kadrosu tercihi yapabilirim?
 • Usulsüz olarak istifa ettim. Hangi TUS ile EAH – SBA kadrosu tercihi verebilirim?

Bunlar aldığım soruların sadece birkaçı. Özellikle bu konuda çok büyük bir karmaşa var. Bir yerde 6 – 12 ay konuşulurken bir yerde 3 – 9 ay yazıyor. Süreler nelere göre hesaplanıyor? Hangi TUS’a girilerek EAH-SBA tercihi verilebiliyor? ÖSYM’nin sınav kılavuzu eşliğinde tüm sorularınıza yanıt vereceğim.

Müstafilik veya İstifa Sonrası EAH – SBA Kadrosu Tercih Etmek

Usullü/usulsüz istifa ettiniz veya müstafi kaldınız. Önünüzde bir süre memuriyet cezası bulunuyor. Peki gireceğiniz Tıpta Uzmanlık Sınavı ile EAH – SBA tercihini ne zaman yapabilirsiniz? Ceza sürenize göre nasıl bir yol izlemelisiniz.

Bu konuya ÖSYM’nin TUS sınav kılavuzu son noktayı koyuyor. Sınav kılavuzunda açıkça şu ibare yer almaktadır:

657 sayılı Kanuna göre görevden çekilen veya çekilmiş sayılanların (örneğin, istifa edenlerin) yeniden kamu görevine atanabilmeleri için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu durumda olan adayların Tablo 3 teki kontenjanlarda (Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı adına üniversitelerde ve Adli Tıp kurumunda) uzmanlık eğitimi yapabilmeleri için; Adayların 657 sayılı Kanunun 97 nci maddesinde belirlenmiş sürelerinin uzmanlık eğitimi giriş sınavı gününden sonraki 3 ay içinde bitecek durumda bulunması gereklidir. (Kaynak)

ÖSYM TUS kılavuzu açık açık şunu diyor; ceza süreniz gireceğiniz “TUS sınavı gününden” hesaplanmak üzere 3 ay içerisinde bitmek zorunda.

İster müstafi kalın, ister usullü istifa edin, ister usulsüz istifa edin. Kendi ceza sürenizin başlangıç günü (müstafiliğin başlangıç günü veya istifanın başlangıç günü) itibariyle bulacaksınız ve sonrasında hesaplayacaksınız.

Gireceğiniz TUS’un sınav gününden sonraki 3 ay içerisinde cezanız bitmeli. Ancak bu şekilde SBA-EAH tercihi yapabilir ve göreve başlayabilirsiniz.

Müstafilik veya İstifa Sonrası YÖK Kadrosu Tercih Etmek

Usullü/usulsüz istifa ettiniz veya müstafi kaldınız. Sonrasında girdiğiniz TUS ile istediğiniz YÖK kadrosunu tercih edebilirsiniz. YÖK kadroları memuriyete alım şeklinde değerlendirilmiyor.

Ne zaman istifa ederseniz edin veya müstafi kalın, gireceğiniz TUS ile istediğiniz YÖK kadrosunu tercih edebilir ve yerleştiğiniz taktirde göreve başlayabilirsiniz.

Son Sözler

Bu konu, iletişim kutum üzerinden en fazla soru aldığım konuydu. Sürenin ne zamana göre hesaplanacağını bilemeyen adaylar pek çok soru sordu.

ÖSYM açık şekilde belirtiyor ve diyor ki: “Ben şu tarihte TUS’u uygulayacağım. O günden sonraki 3 ay içerisinde memuriyet cezan bitmiyorsa EAH veya SBA kadrolarını tercih edemezsin.

Bu durumda yapmanız ve bilmeniz gereken şeyler şunlardır:

Usullü istifa (6 ay memuriyet cezası)Usullü istifa etmişseniz dilekçenizin işleme alındığı tarihi bulun. Bu tarihten sonra 6 ay memuriyete girme cezanız var.

Sıradaki gireceğiniz Tıpta Uzmanlık Sınavına (sınav gününe) 3 aydan daha fazla zaman varsa EAH – SBA kadrosu tercih edebilirsiniz, yoksa tercih edemezsiniz. İstifa tarihi ayarlayacaklar buna dikkat edebilir.

Usulsüz istifa (12 ay memuriyet cezası)Usulsüz istifa etmişseniz net istifa tarihinizi bulun. Bu tarihten sonra 12 ay memuriyete girme cezanız var.

Sıradaki gireceğiniz Tıpta Uzmanlık Sınavına (sınav gününe) 9 aydan daha fazla zaman varsa EAH – SBA kadrosu tercih edebilirsiniz, yoksa tercih edemezsiniz. İstifa tarihi ayarlayacaklar buna dikkat edebilir.

Müstafi olma (12 ay memuriyet cezası)Müstafi kalmış ve göreve gitmemişseniz, atandığınız il sağlık müdürlüğünden net müstafilik başlangıç gününüzü öğrenin veya kendiniz hesaplayın. Bu tarihten sonra 12 ay memuriyete girme cezanız var.

Sıradaki gireceğiniz Tıpta Uzmanlık Sınavına (sınav gününe) 9 aydan daha fazla zaman varsa EAH – SBA kadrosu tercih edebilirsiniz, yoksa tercih edemezsiniz. Müstafiliğe buna göre karar verin.

Umarım bu yazı aklınızdaki sorulara yanıt olmuştur. Merak ettiğiniz soruları yorum bölümünden veya iletişim kutusu üzerinden Doktor Bun’a sorabilirsiniz.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Yorumlar (26)

 1. Esra
  • Gülhan
 2. Penbe Babacan
 3. Eylül
 4. Furkan
   • Seda
    • Myt
 5. Abdullah
 6. Bengisu Bulucu
   • Tutku
  • Leo leo
 7. ş.ayyüce
 8. Berkant Ali

Yorum Bırakın..

Doktorlar ve Tıp Fakültesi öğrencileri için kurulan soru-cevap sistemi DoktorBun.com kullanıma açıldı.Siteye git
+