DHY İstifa Dilekçesi Örneği | 657’ye Bağlı Doktor İstifa Dilekçesi

Yılların emeğinden sonra ulaştığınız Hekimlik mesleğinden bazen çekilmeniz gerekebilir. Usullü veya usulsüz istifa ederken bir istifa dilekçesi vermelisiniz.

Mesleğinizin her anında yanınızda olan bir meslektaşınız olarak, detaylı açıklamalarıyla beraber “DHY istifa dilekçesi örneği“ni sizlerle paylaşacağım.

DHY İstifa Dilekçesi Örneği | 657’ye Bağlı Doktor İstifa Dilekçesi

657’ye Bağlı Doktor İstifası

Herhangi bir yerde aktif olarak çalışan bir Doktorun bazı noktalarda istifa etmesi  gerekebilir. İstifaya yol açabilecek bazı durumlar şunlardır:

 • Tıpta Uzmanlık Sınavına hazırlanmak
 • Çeşitli şartlar nedeniyle mevcut ortamdan uzaklaşmak
 • Mobbingden korunma
 • Sözleşmeye geçmek

İstifa nedenlerini kısaca bu maddelerle özetleyebiliriz. 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi bir Doktorsanız, istifa ederken önünüzde iki seçenek bulunuyor. Bunlar:

Usullü istifaİstifa dilekçenizi idari birime ulaştırdıktan sonra istifa dilekçesinin işleme alınmasını beklemek gerekiyor. İstifa dilekçesi en geç 1 ay içerisinde işleme alınacaktır.
Usullü istifa durumunda 6 aylık memuriyete girme cezası uygulanır.
Usulsüz istifaİstifa dilekçenizi idari birime ulaştırdıktan sonra istifa dilekçesinin işleme alınmasını beklemeden ayrılış yapabilirsiniz. Bir bakıma “istifayı basıp” gidiyorsunuz.
Usulsüz istifa durumunda 12 aylık memuriyete girme cezası uygulanır.

Bu noktadan itibaren nasıl istifa edeceğinize siz karar vereceksiniz. Her bir kararın kendine ait pozitif ve negatif tarafları var, bunları değerlendirmelisiniz.

İstifanız nedeniyle, toplamda 3 adet olan memuriyetten istifa hakkınızın birini kullanmış olacaksınız. Bu noktayı unutmamanızda fayda var.

Ayrıca memuriyet cezanız nedeniyle bir süre TUS yerleştirmelerinde EAH veya SBA kadrolarını yazamıyorsunuz. İstifa sonrası EAH veya SBA tercihi hakkında daha fazla bilgi almak için şu yazımı okuyabilirsiniz.

İstifa hakkında bir miktar bilgi verdikten sonra istifa dilekçesi örneklerine geçelim.

DHY İstifa Dilekçesi Örneği | 657’ye Bağlı Doktor İstifa Dilekçesi

Usullü veya usulsüz istifalar için hemen aşağıdaki “DHY istifa dilekçesi örneği“ni kullanabilirsiniz. Gerekli yerleri düzenledikten idari biriminize ulaştırınız.

………………. Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne

……………………….. TC imlik no’lu, …………………… sicil numarası ile ……………………………………………………. Hastanesinde devlet hizmet yükümlüsü olarak çalışan Dr. …………………… ………………. yım.
657 sayılı devlet memurları kanununun 20. ve 94. maddelerinde çekilme başlığı altında belirtilen ilgili maddelere istinaden memuriyet görevimden istifa ettiğimi bilgilerinize sunarım.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Usulsüz istifa ediyorsanız bu dilekçeyi vermeniz yeterli. Sonrasında arkanıza bakmadan gidebilirsiniz.

Usullü istifa ediyorsanız olay burada bitmiyor. Dilekçeyi verdikten sonra işleme alınmasını ve ayrılışınızın yapılmasını beklemek zorundasınız.

Dilekçeniz en geç 1 ay içerisinde işleme alınmak zorundadır. Bu süre, ilk dilekçeyi verdiğiniz an başlar ve 30.gün sonunda biter.

Birçok hastanede veya sağlık müdürlüğünde bu bir aylık dönemde cevap verilmiyor. Kendilerince işgüzarlık yapan birçok kişi ile karşılaşacaksınız, bu da onlardan biri.

Yapmanız gereken yeni bir dilekçe vermek ve ayrılışınızı onamış olarak arkanıza bakmadan ayrılmak.

Bir ay sonunda cevap gelmezse vereceğiniz dilekçe şu şekilde olacaktır.

………………. Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne

……………………….. TC imlik no’lu, …………………… sicil numarası ile ……………………………………………………. Hastanesinde devlet hizmet yükümlüsü olarak çalışan Dr. …………………… ………………. yım.
……………………….. tarihinde devlet memurluğundan ayrılmak için verdiğim dilekçeye tarafınızca cevap verilmemiştir. 657 sayılı kanunun 94. maddesine göre bir aylık cevap/işlem süresi dolduğu için devlet memurluğundan bugün itibariyle ayrılıyorum.

İlişiğimin kesilerek gerekli işlemlerin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

İkinci dilekçeyi verdikten sonra arkanıza bile bakmadan gidebilirsiniz. Bu noktada sizlere dikkat etmeniz gereken bazı noktaları belirtmeliyim:

 #  Dilekçeler verildiği gün itibariyle geçerlidir, geleceğe yönelik verilemez.
 #  Dilekçeler her zaman bağlı olduğunuz üst kuruma yazılır, basamak atlanmaz. Üst kurumunuz dilekçenizi gideceği yere ulaştırmakla yükümlüdür.
 #  Verdiğiniz dilekçelerin onaylanmış bir örneğini elinizde bulundurunuz.
 #  Ayrılışınızın yapıldığı net tarihi mutlaka bir yerlere not ediniz, ilerleyen süreçte lazım olacaktır.
 #  İstifa etmemeniz için çeşitli engellemelere maruz kalabilirsiniz. Hatta bazı şuursuz bireyler olayı tehdit noktasına kadar taşıyabilir. İstifa hakkı, 657 sayılı kanun ile koruma altındadır. Kimse istifanızı engelleyemez.
 #  İstifanın getirileri ve götürüleri üzerine iyi düşününüz. Fevri hareketlerden uzak durunuz.


Aktif Hekimlik Dönemi yazı kategorisinde aradığınız pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Cevapsız kaldığınız noktada iletişim kutusu üzerinden mail atabilirsiniz. En kısa sürede sorunuza geri dönüş yapmış olacağım.

İstifaya ihtiyaç duymayacağınız huzurlu bir iş yaşamı dilerim.

Yorumlar (13)

 1. Dr.Serra
 2. Dr.Gökçen
 3. Ali İhsan
 4. leyla demir
 5. Dr.
 6. hadrianopolis
   • Emre

Yorum Bırakın..