Tıp Tercihi | Tıp Fakültesi Çok Masraflı Mıdır?

Tıp Tercihi yazı serisinin bu yazısında en çok merak edilen konulardan birini sizlerle paylaşacağım. Tıp Fakültesinde okurken yapılan masrafları kısaca derlediğim yazımı aşağıda bulabilirsiniz. Tıp Tercihi yazı serisin diğer yazılarını buradan görüntüleyebilirsiniz.
Tıp Fakülteleri diğer bölümlerin çoğuna göre daha masraflı bir bölümdür. Ancak gördüğüm kadarıyla Diş Hekimliği, Mimarlık ve bazı Mühendislik Fakülteleri de en az Tıp Fakülteleri kadar masraflı, hatta bazıları çok daha masraflıdır. Peki bu masraflar nelerdir? Yazının devamında bu soruya yanıt vermeye çalıştım.
1. Fakülte Harçları
5 yıl önce üniversite harçları kalkmadan önce en fazla harç ödeyen fakülte Tıp Fakültesi idi. Şu anda böyle bir problem bulunmuyor. Ancak 2 yıl uzatan öğrenciler Tıp Fakültesinde harç ödemek zorunda kalıyor ve bunlar da oldukça masraflı. Fakülte uzatılmadığı sürece böyle bir şeyle karşılaşılmıyor.
2. Tıp Kitapları 
Tıp kitaplarının fiyatları gerçekten çok fazla olabiliyor. Örnek olarak; en çok kullanılan Anatomi atlası olan Sobotta’yı verebilirim. 3 kitaplık bu atlasın şu anki fiyatı 500 TL kadar. Diğer birçok Tıp kaynak kitabı da bu kadar olmasa da oldukça pahalı. Kısaca ifade edersem, Tıp kaynağı olarak alınabilecek kitapların neredeyse hiç biri 100 TL‘den daha az bir fiyata sahip değil. 
Zorunlu olarak kaynak kitap almak, sadece bazı üniversitelerin bazı dersleri için gerekiyor. Birçok Tıp Fakültesinde kaynak kitap almak zorunlu değil. Çünkü dersler slaytlar ile işleniyor. Ama eğitiminiz için oldukça faydalı kitaplar olduğu da unutulmamalı.
Bu kitapları sıfır kitap almak yerine üst dönemlerinizden ve ikinci el kitapçılardan daha uygun fiyata temin edebilirsiniz. Ayrıca bazı fakültelerin Tıp Kütüphaneleri de bulunmakta. Oradan da temin edebilirsiniz belli bir süre için. İnternette de birçok kitabın eski basımlarının PDF halleri bulunmakta.
3. Ders Notları
Tıp Fakültesinde dersler slaytalar üzerinde işleniyor ve ders çalışmak için bu slaytların fotokopileri kullanılıyor. Ortalama olarak bir yılda 6 adet komite sınavı varsa, her bir komite için 50 – 75 TL arası bir fiyat fotokopiler için veriliyor. Bu slaytlar sizin sınıf geçmeniz için yeterlidir. Ancak daha fazla bilgi için kaynak kitaplar temin etmelisiniz ve bunun için de yukarıda değindiğim fiyatları ödemelisiniz. Ama kaynak kitapların bir zorunluluk olmadığını tekrardan hatırlatayım. Yine bir örnek olarak; 5 yılını bitirdiğim Tıp Fakültesinde sadece 3 kaynak kitap satın aldım.
4. TUS Dershaneleri
Gittikçe zorlu bir hal alan TUS’u kazanmak için birçok öğrenci dershanelere yazılmaktadır. Bu dershanelerin fiyatları yıllar geçtikçe artmakta. Şu anki fiyatları 8.000 ila 12.000 TL arasında değişmektedir. Ben dershaneye gitmeden kazanmak istiyorum diyen öğrenciler TUS için kitaplar almak zorundadır sonuçta. Bu kitapların ortalama fiyat tutarı ise 2.000 TL’yi aşmaktadır.
5. Diğer
Özel üniversitelerin Tıp Fakülteleri oldukça pahalıdır. Hem 6 yıl oluşu hem de diğer tüm bölümlerden daha pahalı oluşu özel Tıp Fakültelerinde okumanın en masraflı yönüdür. Burssuz Tıp Fakültelerinin fiyatları 50.000 TL dolaylarındadır. 
Bunun dışında üniversite okuyan bir öğrencinin tipik masrafları Tıp Fakültesi öğrencileri için de geçerlidir. İlden ile değişen ev veya yurt fiyatları, ulaşım masrafları, yemekhane ve mutfak için ayrılan paralar da yapılan masrafların bazılarıdır. 
Bu masraflar dışında kişinin elbette kendi masrafları da olacaktır. Kıyafet, hobi, eğlence için yapılacak masraflar öğrencilerin diğer masrafları olacaktır. 

Genel manasıyla toparlayacak olursam, Devlet Tıp Fakültesinde okuyan öğrencinin öyle çok bir masrafı yoktur. Ders notu + ulaşım + yemekhane + konaklama masrafları genel masrafları olacaktır. Hep daha fazlasını isteyenler için Tıp Fakültelerinde üst bir masraf sınırı bulunmamaktadır. 

Umarım bu yazı aklınızdaki soruya yanıt olmuştur. Tıp Tercihi yazı serisinin diğer yazılarını buradan görüntüleyerek aklınızdaki birçok soruya yanıt bulabilirsiniz.
Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 25.06.2017 – Pazar

Doktor Bun’u sosyal medyada da takip edin ; 

Yorumlar (2)

  1. Unknown Haziran 28, 2018
  2. avni turgut Temmuz 14, 2018

Yorum Bırakın..