Tıp Fakültesi Kazanmak İçin İlk Kaç Bine Girmek Gerekiyor? 2019-2020

Tıp Fakültesinde okumak isteyen veya Doktor olmak isteyen öğrencilerin akıllarında temel bir soru vardır her zaman. Tıp Fakültesi için ilk kaç bin öğrenci içerisinde olmalıyım? Bu sorunun yanıtına geçmeden, öncelikle kısa bir giriş yapacağım.

Blogumu ziyaret eden kullanıcıların büyük çoğunluğu 14-24 yaş aralığında. Bu yaş grubundaki ziyaretçilerin büyük çoğunluğu ya Tıp Fakültesi öğrencisi ya da Tıp Fakültesini kazanmak isteyen öğrencilerden oluşuyor.

Böyle önemli bir okuyucu kitlesi için Tıp Fakültesi kazanmak ve Tıp Fakültesi hakkında sorular ve cevaplar adlı iki büyük kategori oluşturdum. Aklınıza takılabilecek tüm sorular için bu kategorilere bakabilirsiniz. Gelin şimdi, Tıp Fakültesi için ilk kaç bin içerisinde olmanız gerekiyor sorusuna yanıt bulalım.

tip-fakultesi-kazanmak-icin-il-kac-bin-bine-girmek-gerekir-tıp-ilk-kac-bin.jpg

Birçoğumuzun lise yıllarında çeşitli meslek hayalleri oluyor. Örneğin benim hedefim; lisenin ilk yıllarında genetik mühendisliğiydi, daha sonra bilgisayar mühendisi olabilirim derken lisenin son yılında Tıp Fakültesi üzerine karar kılmıştım.

En başından beri Tıp Fakültesi kazanmak isteyen birçok öğrenci olduğu gibi, benim gibi de çeşitli fikirler arasından en son olarak Tıp Fakültesine dönen birçok öğrenci var.

Tıp Fakültesine karar kıldıktan sonra sizi birkaç aşama bekliyor. Öncelikle bu bölümün ülkemizdeki en yüksek sıralamalı öğrencilerinin büyük çoğunluğunun tercih ettiği bölüm olduğunu bimelisiniz.

Ortalama olarak en yüksek sıralama ile öğrenci alan bölüm Tıp Fakültesidir. Yüksek sıralamasını gördükten sonra artık bu sıralamaları siz de tutturmalı ve hedefinize ulaşmalısınız. Tıp Fakültelerinin taban puanları ve başarı sıralamaları için şu listeye bakabilirsiniz.

Tıp Fakültesi İçin İlk Kaç Bin İçerisinde Olmalısınız?

Ülkemizde her yıl üniversite sınavına 2 milyon civarında öğrenci giriyor ve bunlardan sadece şu anda 14.000 tanesi Tıp Fakültesini kazanabiliyor. Yani sınava giren her 1.000 kişiden sadece 7 tanesi Tıp Fakültesi okuyabiliyor.

Tıp Fakültesini kazanmak oldukça zor görünüyor bu açıdan bakınca. “Tıp Fakültesini kazanmak çok mu zor” adlı yazım size bu konuda yardımcı olacaktır.

Peki, Türkiye’de Tıp Fakültesi okumak için girilen üniversite sınavlarında sıralama olarak ilk kaç bin içerisine girmek gerekiyor?

Bu soruyu aslında iki parçada yanıtlamak daha doğru olacak, çünkü üniversite tercihleriniz için devlet ve özel fakülteler şeklinde ayrım var. İlk olarak Devlet Tıp Fakültelerine bakalım.

Ülkemizde Devlet Tıp Fakülteleri arasında yıllardır en düşük puanla öğrenci alan fakülte Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesidir. 2017-2018 eğitim öğretim yılı için bu Tıp Fakültesine girebilen en son sıralamalı öğrencinin sırası 19.300’dür.

Yani geçen yıl Devlet Tıp Fakültesine yerleşmek isteyen bir öğrencinin, girdiği üniversite sınavları sonucunda Türkiye sıralamasının ilk 19.300 içinde olması gerekiyor. Oldukça iyi bir sıralama, fazlaca yüksek.

Özel Tıp Fakültelerine girmek için ise farklı bir durum var. 2015 yılında YÖK tarafından kabul edilen bir kararla Tıp Fakültesi tercihi vermek isteyen öğrenciler için ilk 50.000 sıralaması getirildi. Bunun nedeni, çok düşük sıralamalı öğrencilerin özel üniversitelerde Tıp okumasına bir miktar engel olmaktı.

2017-2018 yılı için öğrenci alan özel üniversiteler arasında en düşük sıralama ile öğrenci alan fakülte ise Okan Üniversitesi Tıp Fakültesidir. Bu fakülteye yerleşen öğrenciler arasında en düşük sıralamaya sahip öğrencinin sıralaması 44.500‘dür.

Yani birkaç yıl önce getirilen ilk 50.000’e girme şartını sağlanmış ve Özel Tıp Fakültesine 44.500 gibi bir sıralama ile girmiş. Burada unutulmaması gereken nokta şu, üniversite sınavı bir puan sınavı değil sıralama sınavıdır.

Tercihleriniz için en önemli nokta Türkiye sıralamanızdır. Tıp Fakültesi kazanmak için ilk kaç bine girmek gerekir sorunun cevabı kısaca şu; Devlet Tıp Fakülteleri için ilk 19.300 kişiden biri olmanız gerekirken, Özel Tıp Fakülteleri için ilk 44.500‘e girmeniz gerekiyor. Sağlıkla dolu günler dilerim.

Yorumlar (26)

 1. Sarıyer Altınkum
 2. K.Ç.
 3. merve
   • Mustafa sarı
 4. İrem
   • Derya Türkan
    • Berk
  • Melike
 5. Derya Türkan
 6. serdar
 7. ayşe
 8. tahir
 9. Mert Fatih KESEN
  • Dr Sofia

Yorum Bırakın..

Doktorlar ve Tıp Fakültesi öğrencileri için kurulan soru-cevap sistemi DoktorBun.com kullanıma açıldı.Siteye git
+