Tıp Fakültesi Kazanmak Çok Mu Zor? | Doktor Bun

Tıp Fakültesi Kazanmak Çok Mu Zor?

Blogum genel hatlarıyla Tıp Fakültesi üzerine kurulmuş olsa da, bu fakülteyi kazanmak isteyen adaylar için de çeşitli bilgiler vermeye çalışıyorum. Tıp Fakültesi Kazanmak adlı yazı serimin bu yazısında Tıp Fakültesi kazanma sürecinin zorluğundan bahsedeceğim.

Tıp Fakültesi kazanmak bazı öğrenciler için kolayken, bazıları için zorlu, diğer bazı öğrenciler için ise işkence gibi bir süreçtir. Yazımda Tıp Fakültesini kazanmayı kolay, orta ve zor olarak üçe ayıracağım. Keskin sınırları olmayan bu ayrışmayı konunun daha iyi anlaşılması amacıyla yapacağım.
Tıp Fakültesi Kazanmak çok mu zor,  tıp kazanmak istiyorum, Tıp kazanmak zor mu, Tıp kazanmak çok mu zor, tıp okumak zor mu, Tıp Fakültesi kazanmak için ne yapmalıyım, Tıp kazanmak ne kadar zor, Tıp kazanmanın yolları, tıp kazanmak, tıp okumak, doktor olmak,
Kolay
Ülkemizdeki Tıp Fakülteleri 12.000 kadar öğrenci alıyor artık ve en düşük sıralama ile Tıp Fakültesine giren öğrencinin sıralaması ortalama olarak 17.000’li bir sıralamaya sahip oluyor. Bu bilgiyi vermemin sebebine birazdan değineceğim.
Üniversite sınavına giren bazı öğrenciler gerçekten çok başarılı. Liseye giriş sınavlarında da özellikle başarılı olan bu tarz öğrencilerin lise dönemleri de oldukça iyi geçiyor. Birçoğu ülkemizdeki başarılı fen liselerinde, kolejlerde ve çeşitli diğer liselerde okuyorlar. 
İşte bahsettiğim bu öğrencilerin, üniversite sınavına girip ilk 17.000 kişi arasında yer almaları kolay oluyor. Oldukça başarılı olan bu öğrenciler, kendilerinden isteneni verebildiklerinde derece yapabilirken, isteneni veremediklerinde bile Tıp Fakültesi kazanacak sıralamayı sağlayabiliyorlar.
Tıp Fakültesi kazanmak isteyen bazı öğrenciler işte bahsettiğim bu gruba dahil oluyorlar. Bu öğrencilerin emeklerini elbette gözardı etmiyorum, ama yine de konunun ilerleyen aşamalarında değineceğim diğer öğrencilere göre Tıp Fakültesini daha kolay bir şekilde kazanabiliyorlar.

İlginizi çekebilir → Nasıl Doktor Olunur?

Orta
Tıp Fakültesini kazanmak isteyen diğer bir grup öğrenciyi ise orta grup olarak ele alacağız. Bu gruptaki öğrenciler başarı olarak orta-üst grupta yer alırlar genelde. Tıp Fakültesi kazanmaları beklenir ancak sınav anındaki durumlarına göre başarısız olma ihtimalleri de vardır.
Bu gruba dahil ettiğim öğrencilerin bir kısmı, ilk yıllarında oldukça iyi bir sıralama elde etmiş olsalar bile, Tıp Fakültesi kazanacak sıraya erişemedikleri için sınava tekrardan hazırlanabilirler. Bir kısmı da, tekrardan bir sınava hazırlanmak istemedikleri için Diş Hekimliği, Eczacılık, Mimarlık-Mühendislik gibi bölümleri tercih edebiliyorlar. 
Kolay gruba dahil edilebilecek öğrenci sayısı oldukça az iken, orta gruba dahil edebileceğimiz öğrencilerin sayısı oldukça fazladır. Hatta Tıp Fakültesini kazanan öğrencilerin çok büyük bir kısmı bu gruba dahildir.

İlginizi çekebilir → Tıp Fakültesi Birinci Sınıfta Hangi Dersler Görülür?

Zor
Bu grubun en büyük özelliği şu; Tıp Fakültesini en çok kazanmak isteyen kişiler bu gruba dahil. Ancak bu gruptaki öğrencilerin bazı dezevantajları var. Okudukları okulların eğitimleri pek iyi değildir, arkadaş çevresi konusunda problemleri vardır, eğitim için olanakları azdır vs.
Bu gruba dahil öğrencilerin birçoğu Tıp Fakültesi kazanmak için birkaç kez sınava hazırlanma cesaretinde bile bulunabilmektedir. Oldukça istekli ve arzulu olan bu öğrencilerin, geçmişten gelen eğitim konusundaki eksikleri hayallerine ulaşmalarını zorlaştırıyor. Ama başarı ancak isteyerek geldiği için hayallerine bir şekilde ulaşabilmektedirler.

İlginizi çekebilir → Tıp Fakültesinde Ne Zaman Bölüm/Branş/Dal Seçiliyor?

Konunun Özeti
Tıp Fakültesi kazanmanın zor olup olmadığını tek bir cevap ile açıklayamazdım. Bazı öğrenciler için kolay bir şekilde bu hedefe ulaşmak mümkünken, bazı öğrenciler için biraz daha zor, bazı öğrenciler için ise gerçekten çok zor bir süreçtir.
Bu bahsettiğim kademeler kişiden kişiye değişmektedir. Tek bir ortak gerçek var; o da Tıp Fakültesi kazanmak için ilk 17.000 kişi arasına girmeniz gerektiği ve bunun için de gerçekten iyi bir şekilde derslerinize çalışmanız gerektiğidir. Kimse çalışmadan başarılı olamaz ve Tıp Fakültesi veya başka iyi sıralamalı bir fakülteyi kazanamaz.
İlerleyen zamanlarda “Tıp Fakültesi Kazanmak” serisinde sizlere birçok faydalı yazı yazmaya çalışacağım. Doktor Bun’u zaman zaman ziyaret ederek, hem Tıp Fakültesi hakkında çeşitli bilgiler öğrenebilirken hem de bu fakülteyi kazanmak için çeşitli püf noktalara ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.
Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 23.09.2018 – Pazar

Yorum Bırakın