Tıp Tercihi | Mezun Olduğunuz Tıp Fakültesi Önemli Mi?

Tıp tercihinize rehberlik edecek yazı serisinin bu yazısında merak edilen birkaç konuya açıklık getirmeye çalışacağım. Bunlardan önce, eğer Tıp Tercihi yazı serisinin önceki yazılarını okumak isterseniz buradan görüntüleyebilirsiniz.

tıp fakültesi, tıp tercihi, doktor, doktor bun, en iyi tıp fakülteleri, tıp fakültesinde not ortalaması, tıp mezunu, doktor olmak
Şimdi yazı konumuza gelelim. Doktor olunduğunda, mezun olunan üniversite önemli mi? 
Bu sorunun cevabı genel bir yanıt olarak “hayır” denebilir. Cevabın “hayır” olmasının bazı nedenleri var. Bunları kısaca açıklayalım.
Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Pratisyen Hekim olarak genel atama kurasına dahil oluyorsunuz. Bu kurada hiçbir üniversitenin diğer bir üniversiteye üstünlüğü yok. Kura çekiliyor ve atamanız gerçekleştiriliyor. Kimse size LYS puanıyla en yüksek ya da en düşük Tıp Fakültesinde okudunuz diye ayrım yapmıyor. Bu yüzden mesleğe başlarken mezun olduğunuz üniversitenin önemi pek olmuyor.
Mesleğin ilerleyen yıllarında sizi ileri taşıyan şey mezun olduğunuz üniversite değil klinik ve tıbbi beceriniz olacaktır. Çok iyi puanlı bir Tıp Fakültesinden mezun olup da eğitim olarak kendini geliştirmeyen bireyin, mezun olduğu üniversite hiçbir işe yaramayacaktır.
Üniversiteden mezun olduktan sonra uzmanlık sınavı olan TUS’a giriyor öğrenciler. TUS’a girildiğinde, üniversitenin hiçbir önemi olmuyor. Sınava giriyorsunuz ve yaptığınız nete göre bir puan ve sıralama elde ediyorsunuz. Üniversiteniz size hiçbir şekilde ek puan sağlamıyor veya öncelik oluşturmuyor.
Tıp Fakültesinden mezun olurken not ortalaması önemli mi?
Öğreniminiz esnasında bir genel not ortalamanız (GANO / AGNO) oluyor. Bu lise yıllarınızdaki okul puanınızın üniversitedeki hali. 4 üzerinden hesaplanıyor ve sınav notlarınız ile şekilleniyor. Peki mezun olduğunuzda bu not ortalaması önemli mi?
Ne yazık ki bu sorunun cevabı da “hayır“. Yukarıda da değindiğim üzere eğer Pratisyen Hekim olacaksanız kuraya tabi tutuluyorsunuz. Yok uzmanlık yapacaksanız, TUS’a giriyorsunuz ve bir puan elde edip bölüm seçiyorsunuz. Mezunken olan ortalamanız bu sınavlarda hiçbir şekilde kullanılmıyor.
Peki not ortalaması nerede işe yarıyor? Tek bir yerde, o da eğer kendi döneminizde ilk 10’da iseniz TUS dershanelerine nispeten daha düşük bir ücretle kaydolabilirsiniz. Bunun dışında Doktorluk, Asistanlık, Uzmanlık ve sonrasında yapabileceğiniz akademik kadrolarda bir işe yaramayacaktır.
Şimdi buraya kalınca bir çizgi çektiğimi düşünün. Niye mi?
Mezun olduğunuz üniversitenin bir önemi yok dedim. Evet yok ama farklılıkları var. İyi puanlı üniversitelerin hepsi ülkemizin en eski üniversiteleri. Bu üniversitelerin akademik kadroları ve hastanelerinin iyi bir düzeyde yeterliliği var. Bu üniversitelerden birinden mezun olurken üniversite ismi bir işe yaramayabilir ama o üniversitelerin eğitimi çok iyi olduğundan dolayı gayet donanımlı bir hekim olarak mezun olmuş olacaksınız. 
Genel not ortalamasının öneminin olamadığından bahsettim. Ama not ortalaması iyi olan öğrenciler zaten gayet bilgili hekimler oluyorlar. TUS’da her sınavda ilk 10’a giren öğrenciler, kendi üniversitelerinin ve kendi dönemlerinin ilk 3’ünden oluyorlar genelde.
Bu yazıyı bir sonuca bağlarken kısaca özet geçeyim.

Mezun olduğunuz üniversite ve mezun olurken elde ettiğiniz not ortalaması, sizi atamalarda, sınavlarda öne geçirmeyecektir. Ama iyi bir Tıp Fakültesinden mezun olmak sizi iyi bir hekim yapacak, not ortalamanızın iyi olması da TUS’da sizin daha iyi bir  puan almanıza olanak sağlayacaktır. 

Ancak unutulmamalı ki, düşük sıralamalı bir Tıp Fakültesinden düşük bir ortalama ile mezun olan bir Doktor’un sizden bir farkı olmayacaktır. Hatta iyi bir TUS çalışma süreci geçirdiğinde ülkedeki tüm dönem birincilerini geçip en yüksek bölümleri tercih edebilir.

Bu yazı umarım aklınızdaki soruya yanıt olmuştur. Tıp Tercihi yaparken en büyük yardımcınız olacak Tıp Tercihi yazı serimin tamamını buradan görüntüleyip okuyabilirsiniz.
Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 14.06.2017 – Çarşamba

Doktor Bun’u sosyal medyada da takip edin ; 

Bir yorum:

  1. Unknown Temmuz 11, 2018

Yorum Bırakın..