Doktorların Uzmanlık Dalları/Branşları Nelerdir? | Doktor Bun

Doktorların Uzmanlık Dalları/Branşları Nelerdir?

Doktorluk adına yapılan en önemli araştırmalardan biri de, uzmanlık bölümleridir. Nasıl uzman doktor olunur, ne zaman bölüm/branş seçimi yapılır, uzmanlık eğitim süreleri ne kadardır gibi birçok soruya daha önce yanıt vermiştim. 

Bu yazıda ise Tıp alanında bulunan tüm uzmanlık dallarından bahsedeceğim. Doktorların uzmanlık branşları olarak bilinir bunlar. Bir hastaneye girdiğinizde karşılaştığınız tüm bölümler aslında bir uzmanlık dalıdır. Peki Doktorların uzmanlık dalları/branşları nelerdir?

doktor-doktorlarin-uzmanlik-dallari-branslari-bolumleri-nedir-nelerdir

Soru başlığına yanıt vermeden önce sizlere kısaca bazı bilgiler vereceğim. Bu sayede hem konuyu daha iyi anlamış olabileceksiniz hem de uzmanlık hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

 #   Tıpta Uzmanlık nedir? 

Tıp Fakültesi eğitimi içerisinde, uzmanlık eğitimi yoktur. Tüm bölümlerin eğitimi alınır ve mezun olunur sonrasında. Mezun olunca alınan unvan Pratisyen Hekimdir. Pratisyen Hekimler herhangi bir dalda uzmanlaşmamış Doktorlardır. 

Tıp Fakültesi bittikten sonra girilen “Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)” ile uzmanlık eğitiminin önü açılır. Bu sınavdan başarı ile ayrılan Hekimler, çeşitli yerlerde, çeşitli uzmanlıklar tercih edebilmekte ve eğitimlerine başlamaktadırlar.

Uzmanlık için, Tıp Fakültesinden ayrı olarak tekrar eğitim almanız gerekmektedir. Yerleştiğiniz uzmanlık bölümünde önceden belirlenmiş süre kadar eğitim alırsınız. Bu süre tamamlandığında, artık bir Uzman Doktor olursunuz.

 #   Uzmanlık eğitimi kaç yıldır? 

Bu soruya cevap olması için daha önce kapsalı bir yazı yazmıştım. “Doktorların Uzmanlık Dalları ve Eğitim Süreleri” adlı yazıma bakabilirsiniz. 

Burada da kısaca cevap vereyim. Tıp bölümünde uzmanlık süresi değişkenlik göstermektedir. En kısa süreli uzmanlık süresi 3 yıldır. Aile Hekimliği uzmanlığı bu süreye örnektir. En uzun süreli uzmanlık süresi ise 6 yıldır. Beyin Cerrahisi uzmanlığı bu süreye örnektir.

Genel hatlarıyla uzmanlık süresi 4 veya 5 yıldır. Dahili bölümlerin çoğu 4 yıl uzmanlık süresine sahipken, cerrahi bölümlerin çoğu 5 yıl uzmanlık süresine sahiptir.

 #   Doktorların uzmanlık dalları/branşları/bölümleri nelerdir? 

Tıp bölümünde birçok uzmanlık bölümü bulunmaktadır. Aşağıdaki listeye baktığınızda, Tıp bölümünün aslında devasa bir bölüm olduğunu fark edeceksiniz. Aşağıdaki listede, tüm bölümler yer almaktadır.

 1.  İç Hastalıkları

 2.  Kardiyoloji
 3.  Göğüs Hastalıkları
 4.  Enfeksiyon Hastalıkları
 5.  Nöroloji
 6.  Psikiyatri
 7.  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
 8.  Çocuk Psikiyatrisi
 9.  Dermatoloji
 10.  Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
 11.  Genel Cerrahi
 12.  Çocuk Cerrahisi
 13.  Göğüs Cerrahisi
 14.  Kalp ve Damar Cerrahisi
 15.  Beyin ve Sinir Cerrahisi
 16.  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
 17.  Ortopedi ve Travmatoloji
 18.  Üroloji
 19.  Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları
 20.  Göz Hastalıkları
 21.  Kadın Hastalıkları ve Doğum
 22.  Anesteziyoloji ve Reanimasyon
 23.  Radyasyon Onkolojisi
 24.  Radyoloji
 25.  Nükleer Tıp
 26.  Tıbbi Patoloji
 27.  Tıbbi Genetik
 28.  Tıbbi Biyokimya
 29.  Tıbbi Mikrobiyoloji
 30.  Tıbbi Farmakoloji
 31.  Spor Hekimliği
 32.  Askeri Sahra Hekimliği
 33.  Hava ve Uzay Hekimliği
 34.  Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp
 35.  Acil Tıp
 36.  Adli Tıp
 37.  Halk Sağlığı
 38.  Fizyoloji
 39.  Aile Hekimliği
 40.  Anatomi
 41.  Embriyoloji ve Histoloji
 42.  Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji
Yukarıda gördüğünüz üzere tam 42 adet uzmanlık bölümü bulunmaktadır. Bunun yanında birçok bölüme ait yandallar da bulunmaktadır. Sonraki yazılarımda uzmanlık dalları süreleri ve yandal uzmanlıkları hakkında bilgi vereceğim.
Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 08.10.2018 – Pazartesi

Yorum Bırakın