Yeni Tıp Fakültesi Öğrencilerine Tavsiyeler

Bugün (10.08.2016) üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Ve artık aramıza yaklaşık olarak 12.000 tane Doktor adayı daha katılmış oldu. Bu yeni Tıbbiyelilere hoş geldiniz diyerek yazıma başlayayım.

Bugün nedense ne kadar hızlı büyüdüğümü bir kez daha idrak ettim. Ve ne çabuk 5.sınıfa kadar geldiğimi fark ettim. Bundan sonraki 2 yılın da, böyle hızlıca geçeceğinin de farkındayım. Bu durumun iyi mi veya kötü mü olduğuna daha karar veremedim. Zaten ben karar verene kadar da biter bu okul. Yazıya ana konusuna geri mi dönsek?

yeni-tip-fakultesi-ogrencisine-tavsiye-ogrencilere-tavsiyeler-doktor-tavsiyeleri

Konuya geri dönecek olursam, bazılarının bugün itibariyle ulaşmış olduğu Tıp Fakültesi hakkında birkaç kelam edeyim size.

Eğer Tıp tercihi yapmadan önce bazı Doktorlarla görüştüyseniz, size gelmeyin denmiştir sanırım. Hatta bazıları tünelin ucunun nereye çıktığından da bahsetmiştir. Ha işte o tıbbiyelilerin dedikleri şeylerde çok büyük haklılık payları var. Durun durun, ben heves kıranlardan değilim. Devam edelim.

Birçoğunuz aynı sizden öncekiler gibi, bu fakültelere kendi sınıfınızın, okullarınızın, ilçenizin, ilinizin hatta ülkenin sınavlarda en başarılı olan öğrencileri olarak geleceksiniz. Bu okula gelince aslında o kadar başarılı olmadığınızı, sizin gibi bir sürü öğrencinin olduğunu fark edeceksiniz.

Burası önemli bir nokta. Çünkü hepiniz, birer birey olarak önemlisiniz. Ama çevrenizde sizin gibi birçok arkadaşınız olacak. Buradaki ana tavsiyem şu, Tıp kazandım ve okumaya başladım havasına çok gerek yok. Buradaki herkes Tıp okuyor.

Artık 20 kişilik değil, bazıları 500 kişi olan sınıflarda okuyacaksınız. Yani o gözde öğrencinin bu kadar insan arasında pek bir önemi kalmıyor ister istemez. Yepyeni insanları göreceksiniz. Ülkenin en ücra köşelerinden kopup gelen insanlar.

Fakülteden fakülteye değişmekle birlikte 10-20 kişi de diğer ülkelerden olacak bu sınıfınızda. Çekik gözlüsünden tutunda çikolata renklisine kadar her yerden birçok öğrenci bu fakültede bulunacak.

İlk günler lise 5 gibi olacak. Sanki üniversiteye değil de lisenin devamını okumaya gelmişsiniz gibi. Sonra asıl derslerin başlamasıyla Tıp okuduğunuzun farkına varacaksınız. Sonrasında zaten iş sarpa sarıyor.

Bu mesleği ve dolayısıyla bu okulu seçmenizin bazı nedenleri var. Bazılarınız aile isteği yüzünde ki bu grup en büyük gruptur, bazılarınız hayalleriniz yüzünden, bazılarınız iş derdi olmadığından geliyorsunuz. Bu maddeler daha da arttırılabilir.

Öyle geldiğinizde kıtlıktan çıkmış gibi bütün kulüplere saldırmayın derim. Bütün etkinliklere katılmaya çalışmayın. Ya da bütün bütün ben Tıp okuyorum, Tıpçının ders dışında hayatı olmaz durumuna gelmeyin. Okul zor olsa da her şeye vakit bulabilecek kadar uzun bir zamanınız olacak.

Bu bölüme geliş sebebiniz ne olursa olsun, bu işi sevin. Bu okulu, bu bölümü, hastaları, hastalıkları, tanı koymayı sevin. Sevin yoksa ne bu okul okunacak bir okul ne de bu meslek yapılacak bir meslek.

Çok yorulacaksınız bazen. Neden geldiğinizi sorgulayacaksınız. Belki bırakma raddesine geleceksiniz. Ama okula gelirken bir sevgi tohumu ekerseniz ve daha sonrasında da bunu sularsanız ne kadar daralacak olsanız da kökleriniz sizi koruyacaktır.

Sizler için yazmış olduğum “Tıp Fakültesinde Sınıflar – 1.Sınıf” yazımı mutlaka okuyunuz. Bu yazıda da, sizlere yardımı dokunacak birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tıp fakültesi için yazacak şeyler tabi ki bunlarla sınırlı değil. Ama bugün yazmak istediklerim bu kadar. Aslında yazacak çok şey var ama, daha sonra bu yazının devam yazılarında okursunuz. Blogumda bunun gibi ara ara tavsiye yazıları bulabileceksiniz.  Doktor Bun‘u takip etmeyi unutmayın bence.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 10.08.2016 – Çarşamba

Yorum Bırakın..

Merak ettiğiniz tüm soruları Doktor Bun'a sorabilirsiniz.Siz sorun Doktor Bun yanıtlasın..
+