İnternlik Serüveni – Nedir Bu İntern Doktor?

Tıp Fakültesi öğrencisi için zurnanın zırt dediği yer 6.sınıftır. İşte bu yüzden  hiç kimse 6.sınıf öğrencisine öğrenci gözüyle bakmaz, öğrenci gibi davranmaz. Başlı başına bir tanımlama ile o artık bir İntern Doktordur. Nasıl bir mesleği icra edeceğini görür, ama o mesleğin bir erbabı değildir daha. Her şeyden biraz ama hiçbir şeyden tam değildir. 

İnternlik Serüveni, intern doktor nedir, intörn doktor nedir, intörn nedir, tıp fakültesi 6.sınıf, tıpta 6. yıl, altıncı sınıf, ön hekimlik, internlikte ne yapılır,

İntern kelimesi İngilizceden dilimize geçmiş bir kelimedir ve “ön hekim” demektir. Hekimlikten önceki son dönemeç. İntern olarak yazılıyor olsa da söyleyiş şekli “intörn“dür. Yakın arkadaşlarımdan birinin blog yazılarımı okurken “intörn” yerine “intern” olarak yazmam sonucu ağız şeklinde kayma yaşadığını söylemişti. Ben yine de TDK’deki hali olan “İntern” kelimesini kullanıyorum blogumda.

Bir Tıbbiyeli okul hayatının ilk 3 yılında komitelerle, sonraki 2 yılında ise sözlülerle boğuşur durur. İlk yıllarda temel eğitimini alır ve 4. – 5. sınıfta stajyerlik yapıp klinik beceri edinmeye çalışır. İşin teorik yönüyle çokça ilgilenip pratik kısmı daha hafifte kaldığı için Tıp Fakültesinin son yılını sadece pratik ve klinik eğitim ile geçirir. 

Bir İntern Doktor altıncı sınıfta; Acil Servis, Dahiliye, Pediatri, Genel Cerrahi, Kadın Doğum, Psikiyatri ve Halk Sağlığı bölümlerinde fakültesinin belirlediği sürelerde çalışır. Bu süre bazı bölümlerde 2 ayken, bazı bölümlerde sadece birkaç haftadır. Örneğin size bu yazıyı yazdığım şu anda Pediatride ikinci ayımın ortasındayım. Bunlar haricinde birkaç tane de kura ile belirlenen bölümde çalışır. 

Burada önce bazı yanlışları düzeltmek lazım. Altıncı sınıf öğrencisi, diğer adıyla İntern Doktorlarımız eğitiminin son yılında öğrenci olarak kabul edilmez. Onlar artık birer Doktor Bey veya Doktor Hanımdır. Öğrenci olmayan bu yarı Doktorlar hastanedeki neredeyse tüm işleri yapabilirler, daha doğrusu tüm işleri yapmaları beklenir. Çünkü o artık bir Doktor’dur ancak daha tam olarak Doktor değildir. 

Hem Doktorların hem Hemşirelerin hem hasta bakıcıların, yeri geldiğinde sekreterlerin ve temizlikçilerin işlerini yapar. Burada şaka yaptığımı falan düşünmeyin, inanın eğitiminizin bu yılında acaba yanlış bir meslek seçtim mi diye düşünmeye başlıyorsunuz. Çünkü gerçek meslek hayatınızda sizinle hiçbir alakası olmayacak onlarca işi bu yılda yapacaksınız. 

Buradaki karmaşıklığın en büyük sebebi Tıp Fakültelerinin bu eğitim yılı için bir yönetmeliğinin olmaması. Ortada bir yönetmelik olmayınca ve yapılacak onlarca iş olunca, Ön Hekimlik yapacağınız yerde çoğu zaman üstünüze vazife olmayacak işleri yapmak zorunda kalıyorsunuz. 

Bu faslı fazlaca uzatmak istemiyorum. Kısaca İntern nedir, ne iş yaparı özetleyeyim. İntern, Tıp Fakültesi 6.sınıf öğrencisidir ve görevi hekimlik öncesi klinik becerileri kazanmaktır. Ama ülkemizdeki görevi hastanedeki iş yükünü azaltmaktır. 300 tane taptaze, bilgi dolu, gencecik Tıbbiyelinin bir günde ne kadar iş yapabileceğini hayal etsenize.

Peki İnternlerin çalışma günleri nasıldır? 

İnternler tipik birer Doktor gibi çalışır hem de tam bir yıl boyunca ve tatil olmadan. Temmuz ayının ilk günüyle başlayan bu yıl, ertesi senenin Haziran ayının son günü ile beraber biter.  Hafta içi 08:00 – 17:00 arası çalışılır ama ben daha 17:00 da hastaneden ayrılabilen Doktor ve İntern görmedim.

Bölümden bölüme değişmekle birlikte bir sürü nöbet tutar. Örneğin şu anda Pediatride olan Dr.Bun her  3 günde 1 kez nöbete kalıyor. Hafta sonu kavramı pek yok bu yılda. Çünkü hafta sonu günlerinize nöbetleriniz denk gelebiliyor ve bu yüzden neredeyse boş günün olmadığı bir periyota girebiliyorsunuz.  

Şimdi gelelim İnternlerin ne iş yaptığına. Bunu aslında 3 başlığa ayırabiliriz. Servisler, poliklinikler ve acil servisler. 

Servisler.
Hastanede herhangi bir serviste çalışıyorsanız çok geniş bir iş yelpazeniz oluyor. Kan alma, kan şekeri ve kan gazı bakma, NST takma, pansuman yapma, hasta dosyası hazırlama, hasta takibi yapma, çeşitli enjeksiyonları yapma, istem yapma, barkod basma, numuneleri gönderme, sonuçları çıkarma, çıkan sonuçları hasta dosyalarına işleme, yatan hastaları MR’a götürme gibi bir sürü yapacak işiniz var.

Şayet bir cerrahi serviste çalışıyorsanız çok ilginç işler de yapabilirsiniz. Sedye taşıma, hastaları ameliyathaneye götürme, ameliyat sonrası servise geri getirme, ameliyat esnasında askılık işlevi görerek ekartör tutma vs. vs. 

Poliklinikler.
Polikliniğe düştüm, Doktor gibi iş yaparım” diye düşünen İntern burada da umduğunu bulamaz. Çünkü buradaki tüm işi, hastanede eksikliği fazlasıyla hissedilen sekreterlik mesleğini icra etmektir. Gelen hastanın şikayetlerini yazma, istemlerini yapma, çıkan istemlerinin sonucunu yazma gibi tüm her şeyi bilgisayar ekranına taşır. 

Acil Servisler.
Ben Doktor olacağım.” Bu cümleyi sadece acillerde kurabilir bir İntern. Çünkü artık bir sorumluluk sahibidir. Gelen hastanın tüm her şeyiyle ilgilenir, tedavisini yapar, gerekirse reçetesini yazar. Tabi arka planda yaptığı tüm işleri oradaki asistan abi – ablalarına danışır. Gerçekten bir şeyler öğrendiği sayılı yerlerdendir aciller. Ama 12 aylık İnternlik esnasında en fazla 2 ay acilde bulunuluyor. Hatta birçok fakültede Acil İnternliği sadece 1 ay. 

Ortalama olarak İntern nedir, ne iş yapar gibi sorulara yanıt verdiğimi düşünüyorum. Şimdilik kendi İnternliğimin 40 gününü geride bıraktım. Kendimi şanslı insanlardan sayıyorum çünkü acil servis, poliklinik ve servisde çalıştığım tüm bu günlerde kendime yeni bilgiler katabildim. Angarya olarak niteleyebileceğim sayısız iş yaptım ama sürekli bir şeyler öğrenebilme derdinde olduğum için en gereksiz yerde bile gerekli şeyler öğrendim. Diğer taraftan bu süreci benim açımdan kolaylaştıran asistan abi – ablalarımı unutmak olmaz.

İnternlik Serüveninde size anlatacak bir sürü şey birikti. Ama burası bir blog ve sonraki yazılarıma da içerik bırakmam lazım.  O zaman serüvenin sonraki yazısında görüşmek üzere. ✋

Sağlıkla dolu günler dilerim. 

Doktor Bun | 10.08.2017 – Perşembe
Doktor Bun’u sosyal medyada da takip edin ; 

Leave a Reply