Probleme Dayalı Eğitim Sistemi (PDÖ) Nedir? | Doktor Bun

Probleme Dayalı Eğitim Sistemi (PDÖ) Nedir?

Tıp Fakültesinde eğitim sistemlerini anlattığım bu minik yazı serisinin üçüncü ve son yazısında sizlere ülkemizde oldukça yeni olan ve gelecekte yaygınlaşması muhtemel olan Probleme Dayalı Eğitim (PDÖ) sisteminden bahsedeceğim. Diğer eğitim sistemini dilerseniz buradan görüntüleyebilirsiniz.

Tıp Fakültesi Sınav Sistemleri, probleme dayalı eğitim nedir, pdö sistemi, pdö nerelerde uygulanıyor, tıp pdö sistemi, pdö sınavları, pdö sunum , pdö oturumları, 9 eylül üniversitesi, pamukkale, probleme dayalı eğitim nasıldır, tıp eğitim sistemi başarı, tıp sınavları,

Probleme Dayanan Eğitim sistemi ülkemizde oldukça yeni olan ve çok az fakülte tarafından kullanılan bir eğitim sistemidir. Halihazırda bu sistemi kullanan başlıca fakülteler olarak 9 Eylül ve Pamukkale Üniversiteleri sayılabilir. Bazı diğer fakültelerde ise eğitimin %10-30 gibi oranlarında bu sistem kullanılmaktadır.

PDÖ sisteminde küçük öğrenci grupları vardır. Bu öğrenci grubunun kişi sayısı 10’u geçmemektedir. Öğrenci grupları yönlendirici bir öğretim görevlisi ile birlikte çalışmaktadır. Bu öğretim görevlisi tarafından belirlenen bir hastalık üzerinde çeşitli senaryolar üretilir. Üretilen bu senaryo üzerinden çeşitli konuşmalar ve dersler yapılır, bu sayede öğrencilerin eğitime aktif olarak katılması planlanır. 

İlginizi çekebilir → Tıp Fakültesinde En Zor Sınıf Hangisidir?

Probleme Dayanan Eğitim sisteminin diğer sistemlerden en büyük farkı öğrenci katılımının daha fazla oluşudur. Öğretim görevlisi bu sürece sadece yönlendirici olarak katılır. Öğrenciler ise üzerinde durulan hastalık üzerinden sorunun kaynakları hakkında fikir yürütür, araştırır, öğrenir ve bilgisini grup arkadaşları ile paylaşır. Tüm sürecin sonunda hastalığın kaynağı, semptomları, laboratuvar bulguları ve tanısı konuşulur. Son olarak ise tedavi süreci ile konu bir sonuca bağlanır.

Bu sistemin temel gayesi öğrencinin bilgiyi araştırarak öğrenmesi ve uygulamaya biraz daha yakın olmasıdır. Probleme Dayanan Eğitim sisteminin oturumları dışında ortak sunum dersleri, laboratuvar dersleri, klinik beceri uygulamaları gibi eğitimler de yer almaktadır.

İlginizi çekebilir → İntern Doktorlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bir eğitim yılı genellikle 4 adet blok‘a ayrılır ve her bir blok 2 ay kadar sürer. Bloklar içinde konu bütünlüğü vardır. Yine bloklar içinde 2 haftada bir yapılan “Modül Sonu Sınavları” vardır. Ayrıca 2 ayın sonunda “Blok Sonu Değerlendirme Sınavları” ve yıl sonunda yapılan “Öğrenci Başarı Değerlendirme Sınavı” yani final sınavı ile yıl tamamlanır. 

Probleme Dayanan Eğitim sistemini halihazırda oldukça az fakülte kullanılmaktadır. Öğretim görevlisi sayısının yeterli olduğu fakültelerde uygulanabilir bir eğitim sistemidir. Öğrencinin aktif katılımı ile uygulandığı için oldukça başarılı bir sistemdir. 

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 01.10.2018 – Pazartesi

Yorum Bırakın