Doktor Bilgi Bankası Nedir? Nasıl Giriş Yapılır? | Doktor Bun

Doktor Bilgi Bankası Nedir? Nasıl Giriş Yapılır?

Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra, yeni Hekimlerin ilk defa duyduğu birçok şey olacaktır. Doktor Bilgi Bankası da bunlardan biri. Bu yazıda Doktor Bilgi Bankasının ne olduğu ve nasıl giriş yapılacağı gibi bazı bilgileri paylaşacağım.

Mezuniyet Sonrası Dönem, doktor bilgi bankası nedir, doktor bilgi bankasına nasıl giriş yapılır, doktor bankası, doktor kaydı, tıp mezuniyeti, diplomam kaç günde onaylanacak, doktor sağlık bakanlığı kaydı, tıp doktoru tescil numarası, doktor bilgi bankası kaydı

Doktor Bilgi Bankası, Sağlık Bakanlığının bir uygulamasıdır. Bu bilgi bankası “T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Doktor Ünvanı adı altında tüm branşlarında görev yapan ve Eczacı Ünvanına sahip personellerin uygulamada yapılan sorgu sonucunda kişisel, eğitim ve sertifikalı eğitimler ile ilgili bilgilerine ulaşmak için kullandığı bir uygulamadır.

Tıp Fakülltesinden mezun olduktan sonra diplomalarınız Sağlık Bakanlığına gider ve burada onaylanır. Diplomalarınız onaylandıktan kısa bir süre sonra adınız bu bilgi bankasına düşer ve meslek hayatınız boyunca kullanacağınız diploma tescil numaranız belirlenir. Bu bankada isminizi görebiliyorsanız, siz de artık Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmış resmi bir Doktor olmuş oluyorsunuz.

Peki bu bilgi bankasına nasıl giriş yapılır?

Birinci adım olarak bakanlığa ait “http://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi/Default.aspx” adlı internet sayfasına girmelisiniz.

Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra önünüze bir ana ekran çıkacak. Çıkan ekranın sağ yanında yer alan butonları doldurmanız gerekiyor. Öncelikle TC kimlik numaranızı, sonra baba adınızı ve gün.ay.tarih şeklinde doğum tarihinizi yazmalısınız. Güvenlik kutucuğunu işaretledikten sonra “sorgula” butonuna tıklayınız. Örnek sorgulama için aşağıdaki görsele bakınız.

Eğer isminiz bu bankada yer almıyorsa ” * Doktor Bilgi Bankası Uygulamasında Kaydınız Bulunamamıştır !” şeklinde bir uyarı alacaksınız.

Bilgi bankasına giriş yapabildiyseniz aşağıdakine benzer bir ekran önünüze gelecektir.

Bu ekranda adınız, soyadınız, baba adı, doğum tarihi ve yeri, cinsiyet, uyruk ve çalışma durumunuz yer almaktadır. Alt bilgi kutucuklarında aldığınız eğitimler yer almakatadır. Eğitim adınız, okuduğunuz üniversite, mezun olduğunuz fakülte bu kutucuklardan bazıları.

Okulunuzdan mezun olduğunuz tarih ve diplomanızın bakanlık tarafından tescil tarihi de bu ekranda yer almaktadır. Benim Tıp Fakültesinden mezun oluş tarihim ile diploma tescilim arasında 14 günlük bir zaman farkı bulunmaktadır.

Yine bu ekranda 4 haneli diploma numaranız ve 6 haneli tescil numaranız da yer almaktadır. 

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 30.07.2018 – Pazartesi

Yorum Bırakın