Personel Bilgi Sistemi (PBS) Kaydı Nasıl Yapılır? | Doktor Bun

Personel Bilgi Sistemi (PBS) Kaydı Nasıl Yapılır?

Mezuniyet sonrasında yapılacak onlarca iş var ve bu işler konusunda net bilgiye ulaşmak oldukça zor. blog Doktor Bun‘da Tıbbiyelinin mezuniyet sonrası atama sürecinde yapması gereken işleri detaylarıyla yazmaya çalışıyorum. Personel Bilgi Sistemi’ne nasıl kayıt yapılacağını bu yazıda sizlere göstermeye çalışacağım.

Personel Bilgi Sistemi (PBS) atama sürecinde tercihlerin yapıldığı ve güvenlik soruşturması formu gibi birçok formun doldurulduğu bir sistemdir. Bu kadar önemli işlerin yapılacağı PBS’ye doğru bir şekilde kayıt olmanız gerekiyor. O zaman başlayalım.

1. Sağlık Bakanlığının “https://pbs.saglik.gov.tr/” adlı internet sitesine giriniz.

2. Sol tarafta yer alan “Kullanıcı İşlemleri” butonuna tıklayınız.

3. Önünüze aşağıdaki ekran gelecektir. Gelen ekranda “Kullanım Kılavuzunu Okudum” kutucuğunu işaretleyin ve hemen aşağısında yer alan “Devam Etmek İstiyorum” butonuna tıklayın.

4. Devam ettiğinizde önünüze aşağıdaki ekran gelecektir. İlk olarak TC kimlik numaranızı yazınız, daha sonra adınızı, soyadınızı, baba adınızı, doğum tarihinizi (gün-ay-yıl şeklinde), ve nüfus cuzdanınızın ön yüzünde yer alan A ile başlayan seri numaranızı yazıp sorgula butonuna tıklayınız.

Bu aşamada bazen sonraki sayfaya geçiş gerçekleşmiyor, bilgilerinizi doğru bir şekilde girerek tekrar deneyiniz. 

5. Asıl kayıt ekranına geldik artık. Önümüze aşağıdaki bilgi kutucuklarının olduğu ekran gelecek. Yukarı kısımda yer alan sarı bölmelerde sizin bilgileriniz hazır olarak yer alacak. Geriye kalan beyaz kutucukları siz dolduracaksınız.

İlk olarak en az 8 birimden oluşan bir şifre belirlemeniz gerekiyor. Bu şifre içerisinde en az bir tane büyük, bir tane küçük harf ve en az bir tane rakam olmalı.

Tıp Fakültesinden yeni mezun olduğunuz için çalışma durumu kutucuğu için “çalışmıyorum“u seçmeniz gerekiyor. Ünvan olarak “Tabip“i seçiniz. Branş kutucuğu otomatik olarak “yok” olarak seçilecek. Diğer boşluklar olan kurum sicil no, kurum ünvan, çalıştığınız kurum ve kurum branş kutucukları boş kalacak.

Daha sonra hemen aşağıda yer alan iletişim ve adres bilgilerinizi giriniz. Sabit telefonunuz yoksa cep telefonu numaranızı da oraya girebilirsiniz. Ev adresi olarak da sabit ev adresinizi vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Son olarak bütün bilgilerini kontrol ettikten sonra “kaydet” butonuna tıklayınız.

Kayıt olmak isteyen bazı kullanıcılar bu aşamada problem yaşamaktadır. Geriye dönüp tekrar deneyebilir, farklı bir tarayıcı kullanarak bir daha kayıt olmaya çalışabilirsiniz.

6. Kaydet butonuna bastıktan sonra farklı bir sayfaya yönlendirmeden hemen bu kutucuğun üzerinde “Kayıt Yapıldı” şeklinde bir ibare belirecektir. 

7. Kaydolduğunuz bilgilerle sisteme giriş yapmak için “https://pbs.saglik.gov.tr/” anasayfasına tekrar geliniz. Sol tarafta yer alan “Kura Başvuru ve Takip İşlemleri” butonuna tıklayınız. Önünüze gelen ekranda “Kullanım Kılavuzunu Okudum” kutucuğunu işaretleyin ve hemen aşağısında yer alan “Devam Etmek İstiyorum” butonuna tıklayın.

Önünüze hemen aşağıdaki görselde gördüğünüz giriş ekranı gelecektir. Kaydolduğunuz bilgilerle giriş yapacaksınız. TC kimlik numaranızı ve belirlediğiniz şifrenizi yazdıktan sonra A ile başlayan nüfus cüzdanı seri no’sunu yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Hayırlı olsun. 

Sağlıkla dolu günler dilerim.

Doktor Bun | 01.08.2018 – Çarşamba

Yorum Bırakın