Personel Bilgi Sistemi (PBS) Kaydı Nasıl Yapılır? | Yeni PBS

Mezuniyet sonrasında yapılması gereken onlarca iş var. Bu işlerin nasıl ve hangi sırayla yapılacağını anlatan bir kaynak ne yazık ki bulunmuyor. Kendi atama sürecimde yaşadığım zorluklar sonrasında Mezuniyet Sonrası Dönem adlı kategoriyi oluşturdum ve merak edilen pek çok detaya yanıt vermeye çalıştım.

Atamaya girecek Hekimleri en çok zorlayan süreçlerden biri de, Personel Bilgi Sistemi (PBS)’ne kayıt olmaktır. Arayüzü eski, kullanışlı olmayan ve pek çok problem çıkaran bir sistemdir. Bu sisteme en doğru şekilde kayıt olabilmeniz için kapsamlı bir yazı hazırladım.

personel-bilgi-sistemi-kaydi-nasil-yapilir-pbs-kaydi-sifre-alma

Personel Bilgi Sistemi (PBS), atama sürecinde tercihlerin yapıldığı ve güvenlik soruşturması formu (eskiden) gibi birçok formun doldurulduğu bir sistemdir. Bu kadar önemli işlerin yapılacağı PBS’ye doğru bir şekilde kayıt olmanız gerekiyor.

Personel Bilgi Sistemi (PBS) Kaydı – Şifre Alma

 1.  Sağlık Bakanlığının “https://pbs.saglik.gov.tr/” adlı internet sitesine giriniz.

 2.  Sol tarafta yer alan “Kullanıcı İşlemleri” butonuna tıklayınız.

 3.  Önünüze aşağıdaki ekran gelecektir. Gelen ekranda “Kullanım Kılavuzunu Okudum” kutucuğunu işaretleyin ve hemen aşağısında yer alan “Devam Etmek İstiyorum” butonuna tıklayın.

personel-bilgi-sistemi-kaydi-pbs-kayit

 4.  Devam ettiğinizde önünüze aşağıdaki ekran gelecektir.

İlk olarak TC kimlik numaranızı yazınız, daha sonra adınızı, soyadınızı, baba adınızı, doğum tarihinizi (gün-ay-yıl şeklinde), ve nüfus cüzdanınızın ön yüzünde yer alan A ile başlayan seri numaranızı yazıp sorgula butonuna tıklayınız. (Bilgilerinizi en güncel haliyle yazınız. Atama sürecinin ileri aşamalarında bu bilgileri kullanacaksınız.)

Bu aşamada bazen sonraki sayfaya geçiş gerçekleşmiyor, bilgilerinizi doğru bir şekilde girerek tekrar deneyiniz. Yine giremezseniz, farklı bir tarayıcı üzerinden deneyiniz.

personel-bilgi-sistemi-kaydi-pbs-kayit-2

 5.  Asıl kayıt ekranına geldik artık. Önümüze aşağıdaki bilgi kutucuklarının olduğu ekran gelecek. Yukarı kısımda yer alan sarı bölmelerde sizin bilgileriniz hazır olarak yer alacak.

Kendime ait bilgilerin olduğu kısımları kapattım alt görselde. Geriye kalan beyaz kutucukları siz dolduracaksınız.

İlk olarak en az 8 birimden oluşan bir şifre belirlemeniz gerekiyor. Bu şifre içerisinde en az bir tane büyük, bir tane küçük harf ve en az bir tane rakam olmalı.

Tıp Fakültesinden yeni mezun olduğunuz için çalışma durumu kutucuğu için “çalışmıyorum“u seçmeniz gerekiyor. Ünvan olarak “Tabip“i seçiniz. Branş kutucuğu otomatik olarak “yok” olarak seçilecek. Diğer boşluklar olan kurum sicil no, kurum ünvan, çalıştığınız kurum ve kurum branş kutucukları boş kalacak.

Daha sonra hemen aşağıda yer alan iletişim ve adres bilgilerinizi giriniz. Sabit telefonunuz yoksa cep telefonu numaranızı da oraya girebilirsiniz. Ev adresi olarak da sabit ev adresinizi vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Son olarak bütün bilgilerini kontrol ettikten sonra “kaydet” butonuna tıklayınız. Kayıt olmak isteyen bazı kullanıcılar bu aşamada problem yaşamaktadır.

Geriye dönüp tekrar deneyebilir, farklı bir tarayıcı kullanarak bir daha kayıt olmaya çalışabilirsiniz.

personel-bilgi-sistemi-kaydi-pbs-kayit-3

 6.  Kaydet butonuna bastıktan sonra farklı bir sayfaya yönlendirmeden hemen bu kutucuğun üzerinde “Kayıt Yapıldı” şeklinde bir ibare belirecektir.

personel-bilgi-sistemi-kaydi-pbs-kayit-4

 7.  Kaydolduğunuz bilgilerle sisteme giriş yapmak için “https://pbs.saglik.gov.tr/” anasayfasına tekrar geliniz. Sol tarafta yer alan “Kura Başvuru ve Takip İşlemleri” butonuna tıklayınız. Önünüze gelen ekranda “Kullanım Kılavuzunu Okudum” kutucuğunu işaretleyin ve hemen aşağısında yer alan “Devam Etmek İstiyorum” butonuna tıklayın.

Önünüze hemen aşağıdaki görselde gördüğünüz giriş ekranı gelecektir. Kaydolduğunuz bilgilerle giriş yapacaksınız. TC kimlik numaranızı ve belirlediğiniz şifrenizi yazdıktan sonra A ile başlayan nüfus cüzdanı seri no’sunu yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

personel-bilgi-sistemi-kaydi-pbs-kayit

PBS (Personel Bilgi Sistemi) Kaydı Yaptıktan Sonra

Personel Bilgi Sistemi uzun süreler işinize yarayacak bir sistemdir. Kaydolduğunuz bilgilerinizi mutlaka bir yere kaydedin.

PBS sitemine giriş yaparken zorluk yaşayabilirsiniz. Bazen ön bellek hataları buna yol açabilmektedir. Farklı tarayıcılar üzerinden giriş yapmayı deneyiniz.

Halen problem yaşıyorsanız 0(312)585 17 56 ve 0(312)585 17 57 telefon numaralarını arayarak destek alabilirsiniz.

Personel Bilgi Sistemi kaydı yaptıktan sonra atama sürecinizi takip edeceksiniz.. Daha önce güvenlik soruşturması formu için de PBS kullanılıyordu. Sanırım son atamalarda bu durum ortadan kalktı. Personel Bilgi Sistemini, özellikle tercih işlemleriniz için kullanacaksınız.

Bu yazıyı DHY grubunuzda ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Mezuniyet Sonrası Dönem kategorisinde pek çok merak ettiğiniz bilgiye erişebilirsiniz. Bakmanızı tavsiye ederim.

Sağlıkla dolu günler dilerim.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir